Barzani: “Bağımsızlık referandumunu engellemeye yönelik herhangi bir girişim kanlı bir savaşa yol açar”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Eylül ayında yapmayı planladığı bağımsızlık referanduma ilişkin tartışmalar sürüyor. France 24 kanalından Marc Perelman’a konuşan Mesud Barzani, IŞİD’le savaşın sürdüğü Irak’ta Bağdat’la aralarının bozulması yönünde uyarılarda bulunan müttefiklerine ve komuşlarına yanıt verdi: “Geri dönüş yok. Referandum 25 Eylül’de olacak.”

Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Barzani, ABD Başkanı Trump’tan referandumu ertelemeleri yönünde gelen talebi reddettiklerini söyledi ve sözlerine tehditkâr bir tonda devam etti: “Referandumu engellemeye yönelik herhangi bir girişim felaket olur ve ‘kanlı bir savaşa’ yol açar.”

Bağdat yönetimi Kürtlerin bağımsızlığa yönelik tek taraflı girişimini kabul etmediklerini, ülkenin geleceğine dair herhangi bir kararın bütün bileşenlerce alınması gerektiğini açıklamıştı.

Kürt yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Eylül ayındaki referandum bölgedeki üç valiliğin yanı sıra Kürtlerle Irak merkezi yönetimi arasında tartışmalara neden olan bazı bölgelerde de yapılacak. Bu seçim noktalarının arasında bölgenin en önemli şehirlerinden Kerkük de var.

2005 yılından beri Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başında olan Barzani, aynı zamanda, referandum sonrasında Kürdistan’da başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılacağını da söyledi.

Musul’da IŞİD’e karşı yürütülen operasyon hakkında da konuşan Barzani, Musul’daki kuşatmanın yakın zamanda IŞİD’in yenilgisiyle sonuçlanacağını belirtti. Savaşın sonrası hakkında da uyarıda bulunan Barzani, birden çok etnik grubn bulunduğu bölgede barışın ve yönetimin sağlanması yönünde enine boyuna plan yapılmadığını sözlerine ekledi.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus