MGK’dan referandum açıklaması: “Yanlışta ısrar edilirse vahim sonuçlar ortaya çıkar”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. 3 sat süren toplantının ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“İç ve dış güvenlik meseleleri ele alındı. Ülkenin milli güvenliğini tehdit eden tüm terör örgütlerine yönelik tedbirler gözden geçirildi. Türkiye’nin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden bu adım Irak’ın toprak bütünlüğü ve bölgenin istikrarı için vahim bir yanlış olduğu vurgulanmıştır. IKBY vakit varken referandumdan vazgeçmeye çağrılmıştır.  Görüşmeler yoluyla ve anayasal çerçevede Türkiye’nin çözüm için elinden geleni yapacağı vurgulanmıştır.

Kuzeyiyle birlikte tüm Irak’ın çoğulcu yapısının ancak ülkenin toprak bütünlüğüyle korunabileceği belirtilmiştir. Türkiye’nin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi ve Irak’ın kabul etmediği bu yanlışta ısrar edildiği takdirde vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu vurgulanmıştır. Tüm ikazlarımıza rağmen yapılması halinde Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan hakkını saklı tutar.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar