MGK’dan referandum açıklaması: “Yanlışta ısrar edilirse vahim sonuçlar ortaya çıkar”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. 3 sat süren toplantının ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“İç ve dış güvenlik meseleleri ele alındı. Ülkenin milli güvenliğini tehdit eden tüm terör örgütlerine yönelik tedbirler gözden geçirildi. Türkiye’nin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden bu adım Irak’ın toprak bütünlüğü ve bölgenin istikrarı için vahim bir yanlış olduğu vurgulanmıştır. IKBY vakit varken referandumdan vazgeçmeye çağrılmıştır.  Görüşmeler yoluyla ve anayasal çerçevede Türkiye’nin çözüm için elinden geleni yapacağı vurgulanmıştır.

Kuzeyiyle birlikte tüm Irak’ın çoğulcu yapısının ancak ülkenin toprak bütünlüğüyle korunabileceği belirtilmiştir. Türkiye’nin yanı sıra BM Güvenlik Konseyi ve Irak’ın kabul etmediği bu yanlışta ısrar edildiği takdirde vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu vurgulanmıştır. Tüm ikazlarımıza rağmen yapılması halinde Türkiye ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan hakkını saklı tutar.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus