Nuriye Gülmen yoğun bakıma kaldırıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

202 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen duruşmaya iki gün kala dün gece saatlerinde Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Gülmen’e burada müdahale edilirken daha sonra kaldığı hastane odasından çıkarılarak yoğun bakım servisine alındı.

Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça Gülmen’in hastaneye kaldırılmasının sebebinin mahkemeye çıkarmamak olduğunu belirtti ve olayı şöyle anlattı:

“Nuriye, refakatçisi kardeşi Beyza Gülmen ile kitap okuyormuş. Gece saat 02.00’da dışarıdan ses duymuşlar. Nuriye, Beyza’ya ‘Dışarı bakar mısın, ne oluyor’ diye sormuş. Beyza ise cezaevi hastanesinin önünde çok sayıda gardiyan, hastane personeli ve doktorları gördüğünü söylemiş. Hepsi daha sonra odaya gelmiş ve ‘seni götüreceğiz, yoğun bakıma yatıracağız’ demişler. Nuriye, böyle bir talebinin olmadığını ve iyi olduğunu belirtmiş. ‘Son günlerde çok uyuyorsun’ dedikten sonra Beyza’yı zorla odadan çıkarmışlar ve Nuriye’yi sedyeye yatırmışlar. Nuriye’yi geceden bu yana ne kardeşi ne de avukatı görebiliyor. Bilinci açık şu anda müdahale söz konusu değil ancak yaşananlar gerçekten korkunç. Yapılanın tek nedeni, Nuriye’yi yoğun bakımda diye mahkemeye çıkarmamak. Açlık grevindeki bir insana yoğun bakımda bir şey yapılamaz ya da her an müdahale etmek istiyorlar”

Avukatlar tarafından yapılan açıklamada ise  “Nuriye Gülmen’in hastaneye kaldırılmasının anlamı açıktır. Zorla müdahale hukuka, ahlaka, insan haklarına aykırıdır” denildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus