Üniversiteye giriş sistemi değişiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni”nde konuştu. YÖK Başkan Yekta Saraç üniversite giriş sisteminin değiştirileceğini belirtti ve “Türkçe ve matematik sınav sisteminde merkezde olacak, ayrıca sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitireceğiz” dedi.

Saraç ayrıca 18 puan türünde azaltmaya gidileceğini söylerken “Temel olarak sayısal, sözel, eşit ağırlık puan türleri olacak. Türkçe ve matematik, sınavın merkezi olacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Araştırma üniversitesi olarak belirlenen 10 üniversiteyi açıkladı: Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniverstiesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İTÜ, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve ODTÜ. Erdoğan ayrıca üniversite – özel sektör işbirliği için önemli adımlar atılacağını söyledi.

‘Ders kitapları konusunda daha fazla şikayet gelmeye başladı’

Erdoğan şöyle devam etti: “YÖK’e iki yeni hedef açıklamak istiyorum. Öğretmen yetiştiren programlarının geliştirilmesi bunlardan ilki. Öğretmen kalitesi meselenin önemli boyutlarından biri. Müfredattan ders kitaplarına, yüksek öğretime geçişe kadar eğitim ve öğretimde çözmemiz gereken pek çok sorun bulunuyor. Türkiye’de her alanda çok büyük reformlara imza attık. İki alanda arzu ettiğimiz gelişmeyi sağlayamadık. Bunlar eğitim ve öğretimdir. Kültürdür.

Böylesine önemli bir konuda en küçük bir ihmale tahammülümüz olamaz. Ders kitapları konusunda daha fazla şikayet gelmeye başladı. İlgili arkadaşlara, başta Hükümetimiz olmak üzere zaman zaman YÖK Başkanımla bunları paylaşıyorum. Demek ki bunda bir sıkıntı var. Bakanımızla bu meseleyi konuştuk. Gerekli tedbirler alınacak. Bu da ayrı bir eleştiri konusu. Hala öğretmenlerimizi de öğrencilerimizi de velilerimizi de memnun eden bir sistem kuramadık. Bir toplumun inşası burada söz konusu. Son düzenlemeye rağmen, müfredat ve ders kitapları konusunda da istediğimiz neticeyi elde edemediğimiz anlaşılıyor.

Üzerinde durmamız gereken diğer önemli konuda öğretmenlerin niteliği meselesidir. Öğretmen kalitemizin yükseltilmesine yönelik çalışmalara da ihtiyacımız olduğu açıktır. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde bu hususun masaya yatırılması şarttır. TEOG ile ilgili görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmıştım. Özel nitelikli okullar dışında lise eğitiminde ortalama standardı tutturduğumuzda hiçbir öğrencimizin böyle bir arayışı kalmayacaktır”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus