Sembolik bağımsızlık ilanı Kamerun’u karıştırdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kamerun’un İngilizce konuşulan bölgesindeki ayrılıkçı gruplar, sembolik olarak bağımsızlık ilan etti. Güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucunda en az yedi kişi hayatını kaybetti.

Kamerun’un İngilizce konuşulan bölgesindeki ayrılıkçı gruplar, daha önce, Kamerun’un Fransız ve İngilizce konuşulan bölgelerinin birleşmesinin yıldönümü olan 1 Ekim’de “Ambazonya” adını verdikleri devleti kurarak, bağımsızlık ilan edeceklerini söylemişti.

Kendisini Ambazonya’nın “devlet başkanı” olarak tanımlayan ayrılıkçı liderler Sisiku Ayuk bağımsızlık ilanını yaparken, Pazar günü sosyal medya üzerinden “Artık Kamerun’un kölesi olmayacağız. Bugün, mirasımız ve topraklarımız üzerindeki özerkliğimizi güçlendiriyoruz” dedi.

Hükümet güçleri, 1 Ekim’de bağımsızlık ilan edileceğinin açıklanmasının ardından başta ülkenin güneybatısındaki Buea ve kuzeybatıdaki Bamenda kentleri olmak üzere, İngilizce konuşulan bölgelerine asker sevk etmişti.

Ayrılıkçı gruplar, güvenlik güçlerinin sembolik bağımsızlık ilanı için yapılan çağrıya uyarak toplanan kalabalık üzerine ateş açtığını öne sürüyor. Olaylar sırasında en az 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

22 milyon kişinin yaşadığı Kamerun’da nüfusun çoğunluğunu Fransızca konuşanlar oluşturuyor. Nüfusun beşte birlik bir kısmı ise İngilizce konuşuyor.

1961 yılında İngiltere mandası altındaki Güney Kamerun, Fransa’dan 1960 yılında bağımsızlığını kazanan Kamerun ile birleşme kararı almıştı. Birleşik Kamerun’da İngilizce ve Fransızca iki resmi dil olarak kabul edilmişti.

İngilizce konuşan azınlık, uzun yıllardır Kamerun’un petrol gelirlerinin adil dağıtılmadığını ve kendilerine yönelik ayrımcılık yaptığını öne sürüyor.

Son yaşanan gerginlik ise Kasım ayında başladı. İngilizce konuşan azınlık özellikle eğitim ve yargı sisteminde kendilerine Fransızca dili ve kültürü dayatıldığı gerekçesiyle protesto eylemleri düzenlendi. İngilizce konuşan azınlıklar, 35 yıldır ülkeyi yöneten Başkan Paul Biya’ya karşı muhalefetin bel kemiğini oluşturuyor.

Ayrılıkçılar, Kamerun’un 1961’deki birleşmeden sonra kısa bir süre boyunca yürürlükte kalan federal sisteme geri dönmesini talep ediyor. Ancak merkezi yönetim bu talepleri kabul etmiyor.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus