Enis Berberoğlu hakkındaki hüküm bozuldu ama tahliye yok

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

MİT Tırları davasından 25 yıl hapis cezası alan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki hüküm İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Mahkeme Berberoğlu’nun tutukluluk halinin devamına da hükmetti.

Enis Berberoğlu, siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama suçlamasıyla yargılanmış ve 25 yıl hapse mahkum olmuştu.

Berberoğlu’nun avukatları kararı üst yargıya taşımışlardı. Yargıtay’ın yükünü azaltmak için kurulan üst mahkemelerden olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi itiraz üzerine hükmü bozdu.

Mahkemenin bozma kararı şu şekilde:

“Kanuna aykırı ve istinaf başvurusunda bulunan sanık müdafiilerinin istinaf nedenleri bu sebeple yerinde görülmüş olduğundan CMK’nın 280/1-b ve 289/1-g maddeleri uyarınca diğer yönleri incelenmeksizin CMK’ nın 272/1. maddesi gereği re’sen de istinaf yasa yoluna tabi olan hükmün öncelikle bu sebeplerden dolayı bozulmasına atılı suçtaki kanunda öngörülen ceza miktarı ile Yerel Mahkemece sanığa verilen ceza miktarına göre kaçma şüphesinin görülmesi, mevcut delil durumu, tutuklulukta kaldığı süre karşısında, adli kontrol hükümlerinin yeterli olmayacağı değerlendirilerek CMK’nın 100/1, 104/3. maddeleri gereğince tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir.”

Üst mahkemenin kararı üzerine yerel mahkemede yeniden yargılama yapılacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus