ABD Dışişleri Sözcüsü: “Büyükelçi Bass ile gurur duyuyoruz, vize kararını Beyaz Saray ile koordinasyon içinde biz aldık”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Washington’da düzenlediği bugünkü basın toplantısında, Ankara Büyükelçisi John Bass’ı “ülkenin en iyi diplomatlarından biri” olarak tanımladı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddialarının aksine, Türkiye’deki konsolosluklarda göçmen olmayan vize başvurularının askıya alınması kararının Dışişleri Bakanlığı tarafından, Beyaz Saray ile koordineli bir şekilde alındığını söyledi. Bakanlık olarak Türk yetkililerle temas içinde olduklarını söyleyen Sözcü Nauert, her iki ülkenin dışişleri bakanlarının konuyla ilgili herhangi bir görüşme yapmadıklarını da ekledi.
“Büyükelçi Bass’ın Türkiye’de görev yapmasından gurur duyuyoruz… Kendisi sahip olduğumuz en iyi diplomatlardan biridir. Bu karar, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray ile koordinasyon içinde alınmıştır” diyen Nauert, konsolosluk çalışanlarının tutuklanmasını “rahatsız edici” bulduklarını, Türk hükümetinin neden böyle bir adım atmış olduğuyla ilgili bazı soru işaretlerinin bulunduğunu belirtti.
Eylül 2014’ten beri ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği görevini üstlenen John Bass, yakın bir zamanda Türkiye’den ayrılıp yeni görev yeri olan Afganistan’ın başkenti Kabil’e gidecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar