Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: “11.480 kişinin telefonuna iradesi dışında Bylock yüklendi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 11.480 kişinin telefonuna iradesi dışında ByLock programı yüklendiğini açıkladı ve “Gerçek ByLock kullanıcılarına ulaşılması engellendi” ifadesi kullanıldı.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklama:”ByLock bağlantı verilerinin ileri inceleme teknikleriyle analizi yapılmış, iddialar titiz biçimde araştırılmıştır. MİT ve BTK’da yapılan teknik incelemelerde, uygulama sunucularıyla bağlantısı tespit edilen bazı GSM hatlarının, bu bağlantılarının hemen öncesinde FETÖ mensuplarınca geliştirildiği değerlendirilen Mor Beyin gibi uygulama sunucularına yönlendirilmiş oldukları yönünde bilgilere ulaşılmıştır.

Gerçekleştirilen detaylı inceleme neticesinde bağlantı veri parametreleri bakımından benzer özellikler taşıyan 11.480 GSM numarasının kullanıcıların iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirilmiş oldukları tespit edilmiştir”

Tüm yönleriyle Bylock’a yönlendirme tuzağının işleyişi için tıklayınız.

17 Ekim’de de Av. Ali Aktaş ile birlikte bazı uygulamalardan Bylock’a yönlendirme yapıldığını değerlendirdiğimiz bir yayın yapmıştık. Aktaş ayrıca konuyla ilgili Ankara’da çalışmaların tamamlandığını ve illere gönderilmesinin beklendiğini de belirtmişti.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus