Suriye’nin metal sahnesini konu alan bir direniş ve umut hikayesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Suriyeli film yapımcısı Monzer Darwish’in dört yıldır üzerinde çalıştığı ‘Syrian Metal is War’ (Suriye Metali Savaştır) isimli belgesel, savaşla tozu dumana katılmış ülkenin metal sahnesini gözler önüne seriyor.

Darwish’in zorlu yolculuğu eşiyle beraber Şam’ın 130 mil uzağındaki Hama şehrindeki evlerinden güvenli bir limana kaçmalarıyla başladı. Türkiye’ye geldikten sonra lastik botla Yunanistan’a geçtiler ve Atina’dan ellerindeki kaynakları seferber ederek Amsterdam’a ulaştılar. Darwish yol boyunca elindeki Canon kamerayla bu zorlu yolculuğu kaydetti. Bir senedir Amsterdam yakınında bir köyde yaşıyorlar.

Bu kayıtlar Darwish’in dört yıldır üzerinde uğraştığı daha geniş kapsamlı projenin bir parçası. Belgesel sonunda izleyicisiyle buluşmaya hazır. İsviçre’den bulunan bir fon ile kurgu ekipmanı sağlanarak ‘Syrian Metal is War’ projesi tamamlandı. Darwish yurdunu zorunlu olarak terketmeden önce uzun zamandır bu belgesel üzerine çalışmaktaydı. O zamandan beri çok şey yaşadı ancak projeye olan tutkusu ve sadakati tüm karanlık zamanları atlatarak sonunda filmin bugün Youtube’da izleyicisiyle buluşmasını sağladı.

Noisey’e göre Darwish filmi şu sözlerle açıklıyor: “Metalcilerin savaştan tozu dumana katılmış Suriye’de yaşadıklarının mozaik antolojisi, bunların sonuçları ve ortak noktaları yalnızca müzik ve savaş olan insanlar arasında umudun kaos ve yıkımdan fışkırması”.

https://www.youtube.com/watch?v=ZP_HV-R-KGg

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus