Trump’ın damadı ve danışmanı Kushner’e “gizli belgelere erişim” kısıtlaması

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve kıdemli danışmanı olan Jared Kushner’in güvenlik seviyesi düşürüldü. Donald Trump’ın görevi devraldığı 2017 Ocak ayından beri geçici güvenlik izni bulunan ve hakkındaki güvenlik soruşturması tamamlanmayan Kushner’in, bu kararla beraber devletin “gizli” bilgilerine erişim sağlayamayacağı ve başkanlık bilgilendirme toplantılarına katılamayacağı belirtiliyor.

Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly tarafından alınan ve geçici güvenlik izni bulunan bütün Beyaz Saray yetkilileri için geçerli olan bu karara, Başkan Trump’ın vereceği yanıt merakla bekleniyor. Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Kushner ile ilgili kararı John Kelly’e bırakacağını duyurmuştu.

CNN’in haberine göre Kushner ile ilgili yürütülen güvenlik soruşturmasının önümüzdeki ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. Konuyla ilgili konuşan Kushner’in avukatı Abbe Lowell, devam eden güvenlik soruşturması süresince Kushner’in kendisinden beklenenden fazlasını yaptığını belirtti.

Trump yönetiminin dış politika kararlarında etkin bir görevi olduğu bilinen Kushner’in, özellikle Trump’ın Ortadoğu politikasında önemli sorumlulukları bulunuyor. CNN’e konuşan yetkililer, Kushner’ın görevlerini sürdürebilmesi için güvenlik iznine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus