Doğu Guta’dan sadece Pakistanlı bir çift tahliye edildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kasım 2012’den beri Suriye rejimi güçleri tarafından kuşatma, 18 Şubat’tan bu yana da bombardıman altında tutulan Suriye’nin Doğu Guta yerleşimini, haftabaşında yürürlüğe giren “günde 5 saatlik ateşkes”ten bu yana şu ana kadar sadece 2 kişinin terk ettiği bildirildi.

Suriye Kızılay’ı tarafından yapılan açıklamada, siviller için ateşkes saatleri boyunca açık tutulan tahliye koridorundan dün Pakistan vatandaşı yaşlı bir çiftin geçtiği bildirildi. 73 yaşındaki Dadl Akram ve eşi Saghran Bibi’nin, geride 2 oğulları, 3 kızları ve 12 torunlarını bıraktıkları ve Pakistan elçilik yetkililerine teslim edildikleri kaydedildi. Tahliyenin Pakistan elçiliğinin Doğu Guta’daki en etkin grup Ceyş Ül İslam ile aylar süren girişimleri sonunda gerçekleştiği ileri sürüldü.

guta tahliye

Kalın: Tahliyesine arabuluculuk ettiğimiz siviller Türkiye’ye gelmedi

Bu arada dün Rusya lideri Vladimir Putin Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile ortak basın toplantısında Rusya’nın büyük bir sivil grubunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arabuluculuğu sayesinde Doğu Guta’dan tahliye etmeyi başardığını söylemişti. Açıklamayı NTV’nin son dakika haberi olarak duyurması ardından, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın konuyla ilgili gazetecilere bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyu daha önceki telefon görüşmelerinde dile getirdiğini söyleyen Kalın, “700 kadar sivilin tedavi amaçlı Türkiye’ye getirilmesiyle ilgiliydi. Bu sivilleri çıkardıklarını ifade ettiler ama Türkiye’ye gelmedi onlar, Güney Şam’a gönderildiğini bize bildirdiler o zaman. Ondan sonra da ayrı bir temas olmadı. Sayın Putin bunu yeni açıkladı ama bu aslında yaklaşık bir ay önce bizim talep ettiğimiz bir konuydu” dedi. Sözkonusu sivillerin ne zaman tahliye edildiğinin sorulması üzerine de Kalın, “Bizim talebimizden yaklaşık bir hafta sonra, Cumhurbaşkanımızın ilk talebinden sonra, bu grup çıktı. Ama onlar Türkiye’ye gelmediği için biz, özel olarak paylaşamadık bunu. Çünkü beklentimiz onların Türkiye’ye gelmesiydi,” yanıtını verdi. Vladimir Putin, Kurz’la beraberken yaptığı açıklamada sivillerin sayısı ve ne zaman tahliye edildikleri konusunda bilgi vermemişti. Başkent yakınlarındaki Doğu Guta’da 393 bin civarında sivilin bulunduğu tahmin ediliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus