Rusya’da onlarca kişinin öldüğü yangının acısı sürüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Derleyen: Selin Gündoğar

25 Mart’ta Rusya’nın güneyinde bulunan Kemerovo şehrinde bir alışveriş merkezinde çıkan yangında hayatını kaybedenler anısına dün gerçekleştirilen törene binlerce kişi katıldı. Olayı protesto eden şehir sakinleri sokağa dökülürken, Kemerovo Valisi kurbanların aile yakınlarından özür diledi.

944069

Şehri ziyaret eden Vladimir Putin olayı, “ihmal ve derbederlik’’ olarak niteledi ve yetkililerle bir toplantı yaptı. Rusça’da “Kışlık Vişne” anlamına gelen alışveriş merkezinde çıkan yangın sırasında alarm çalışmıyordu, sinema kapıları kilitliydi, salon görevlileri dağılmışlardı.

Binanın dörtte üçünün kül olduğu olayın hemen ertesinde 64 kişi yaşamını yitirmişti. Hastane raporlarına göre olayın ardından hayatını kaybedenlerin sayısı ise 15’e ulaştı. 12 saat boyunca yanan binanın camlarından atlayan iki kişi ise ağır yaralı.

Biletsiz seyircilerin engellenmesi ve salona girmemeleri amacıyla yangın sırasında kapılar kilitliydi. Tanıklar, alışveriş merkezinin yangın merdivenlerine çıkan kapının bile kilitli olduğunu aktardı.

Rus medyasına konuşan alışveriş merkezi yetkilileri, salon görevlilerinin henüz bulunamadığını ve bilet toplayıcılarının kapıları kilitlemesine anlam verilemediğini söyledi. Oyun alanında bulunan bir çocuğun çakmağından çıkmış olduğu tahmin edilen yangının tanıklarından biri, çocukların ailelerine telefonlarıyla ulaşmaya çalıştığını ama görevlilerin yardıma gelmediğini aktardı. Yangınla ilgili, alışveriş merkezinde çalışan güvenlik şirketi görevlisinin alarm sistemini kapatmış olduğu aynı zamanda yangının teknik bir sorun nedeniyle de çıkmış olabileceği iddiaları da Rus basınında yer alıyor.

pojar_v_trts_v_kemerovo_unes_jizni_37_chelovek-78361-B

19 Mart’tan beri alışveriş merkezindeki yangın alarmı sistemi çalışmamasına rağmen bunun düzeltmesi için adım atılmadı. Olay esnasında yangın alarmı düğmesine ise basan olmadı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus