Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi sonrası ortak açıklama: “Menbiç için yol haritası onaylandı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington’da Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo ile görüştü. Çavuoğlu, görüşmenin başarılı geçtiğini, şimdi Suriye’de YPG konusunda Ankara’nın ABD’den somut sonuç beklediğini açıkladı. Dışişleri Bakanı “Kayda değer bir ilerleme sağladımız için çok memnunum. Bizim tarafımızdan PKK/YPG ve FETÖ iki önemli sorun. Bu konularda müttefikimizin yanımızda durmasını umut ediyoruz” dedi.
Dışişleri Bakanlığı da Pompeo-Çavuşoğlu görüşmesinin ardından “İki bakan Menbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştır” açıklaması yaptı.
ABD Dışişleri Bakanlığı sitesinden yayımlanan ortak açıklamada da yol haritasının onaylandığı teyit edildi. Ortak açıklamada şöyle denildi: “İki Bakan, Suriye konulu Ortak Çalışma Grubunun, Münbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanması için adımların atılmasını da içerecek şekilde, Suriye’de ortak çıkarları ilgilendiren konularda ikili işbirliğimizin geleceğine ilişkin tavsiyelerini değerlendirmiştir. İki Bakan, bu amaç doğrultusunda bir yol haritasını onaylamış ve sahadaki gelişmelerin yakından takip edilmesine ilişkin mutabakatlarını yansıtacak şekilde haritanın uygulanması hususundaki ortak taahhütlerini vurgulamıştır.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus