Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ragıp Sarıismailoğlu: “Kene tutunduktan sonra 10 gün içerisinde hastalık yapıyor’’

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sivas’ta 10 gün içerisinde 3 kişi kene ısırması sonucunda hayatını kaybetti. Bugün de bir başka ilde, Kayseri’de bir vatandaş yine aynı sebepten hayatını kaybetti. Yazın gelmesiyle birlikte kene kabusu da tekrar ortaya çıkmış oldu. ‘’Kene krizi geri mi dönüyor?’’ Sorularını tekrar gündeme getiren olayları Sivas Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ragıp Sarıismailoğlu ile konuştuk.

Sarıismailoğlu, kene yapışması halinde yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“Aktif kene aşısı bulmaya yönelik yapılan çalışmalar var, özellikle Türkiye önderliğinde çalışmalar bunlar. Aşıya yönelik saptanmış aşı buluşları da var. Ama aktif kullanılan piyasaya girmiş patent almış aşı yok. Öncelikle hiçbir şekilde kendimiz çıkarmayı önermiyoruz. Keneyi yakmayı koparmayı hiçbir şekilde tavsiye etmiyoruz. Acil serviste bu işi bilen uzmanı olan hekimler tarafından çıkarılmasını öneriyoruz. Kene tutunduktan sonra 10 gün içerisinde hastalık yapıyor. Bu 10 gün içerisinde de ateş veya herhangi bir şikayet olursa da mutlaka acil servise baş vurulması gerekiyor’’

Eğer tutunmamış olarak keneyi görürsek bir eldiven ya da poşet giyerek elimize, çıplak elle temas etmeden alıp vücudumuzdan uzaklaştırıyoruz. Ama tutunduğu zaman çıkarma yöntemini bilmiyorsak en yakın acil servis uzmanı tarafından çıkarılmasını öneriyoruz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
 
  • Medyascope
  • Medyascope Plus