Vergi kaçakçılığıyla suçlanan İspanya kültür bakanı istifa etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İspanya’nın bir hafta önce göreve gelen yeni kültür bakanı Màxim Huerta, adının karıştığı bir vergi kaçakçılığı suçlamasından dolayı görevinden istifa etti.

İspanya’nın Kültür ve Spor Bakanı Màxim Huerta, yüzbinlerce Avro vergi kaçırdığı iddialarının ardından dün istifa etti.

İnternet gazetesi El Confidencial’ın haberine göre, Huerta 2006 ile 2008 yılları arasında 250 bin Avroluk vergi kaçırmış ve ceza ödemek zorunda kalmıştı.

“Kesinlikle masum olduğunu” ve “mevcut tarih itibariyle ilgili mercilere herhangi bir borcu bulunmadığı” konusunda ısrar eden Huerta, Başbakan Pedro Sánchez hükümetini zor durumda bırakmamak için istifa kararı aldığını açıkladı.

iç foto

Huerta, düzenlediği basın toplantısında hakkında çıkan haberlere yönelik olarak şunları söyledi: “Bu cezayı iki kez ödedim: İlk kez ilgili merciler istediğinde ve şimdi de burada; çünkü bu köpek sürüsü için masumiyet herhangi bir şey ifade etmiyor.”

“Gürültü çıkaran bu sürünün, bu ülkede birçok kişiye umut vermiş olan Sánchez hükümetini bölmesini önlemek için istifa ediyorum”.

İki hafta önce kurulan Sosyalist Parti hükümeti, eski başbakan Mariano Rajoy’un da karıştığı bir yolsuzluk davasının ardından dağılan Halk Partisi hükümetinin ardından göreve gelmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus