İngiliz kurulun raporu: ABD’li ajanlar işkence yaptı, İngiliz ajanlar seyretti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere’de üst düzey lordlar ve milletvekillerinden oluşan ‘Gizli Servisler ve Güvenlik Kurulu’nun açıkladığı rapor, İngiliz gizli servisi çalışanlarının 11 Eylül saldırıları sonrası Amerikalı askerlerin başını çektiği işkencelere tanık olmalarına karşın sessiz kaldıklarını ortaya koydu.
Eski başsavcı Dominic Grieve’in başında bulunduğu kurul İngilizler’in Amerikalı meslektaşlarının sorgularda kötü muamelesini gördüğü halde onlarla bilgi alışverişinde ve destekte bulunmaya devam ettiği 232 vaka tespit ettiklerini söyledi. Bu vakaların 198’inde Amerikalılar’ın işkenceyle ya da zorla elde ettiği şaibeli bilgilerden İngiliz yetkililerin bile bile yararlandığı ortaya çıktı. 2002’de bu vakalardan 38’ine İngilizler bizzat tanık olmuş ya da öyle olduğunu duymuş.
Geçtiğimiz yılın Ocak ayında, İngiliz vatandaşı Moazzam Begg, Guantanamo üssünde tutuklu kaldığında başına gelen korkunç işkenceleri İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye anlatmıştı. “Zincirlenmiş, başıma çuval geçirilmiş vaziyette ve bir de silah zoruyla, eğer işbirliği yapmazsam Suriye ya da Mısır’a gönderilmekle tehdit edildiğimde İngiliz ajanları da oradaydı. Yan odadan kadın çığlığı yükseliyordu, karımın da işkence gördüğünü düşünmeye başladım. İngiliz ajanları da tanık oluyordu tüm bunlara.”
Raporda, ihlallerin özellikle 2001-2006 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı yapan Jack Straw’ın dönemine denk geldiği görülüyor. Raporun yayınlanması üzerine dönemin Dışişleri Bakanı olarak İngiliz gizli servisi MI6’in yönetimi ve denetiminden sorumlu olan Straw, yaşanan ihlallerden haberi olmadığını ve kendisininde yeni öğrendiğini belirtti.
Gizli Servisler ve Güvenlik Kurulu, olayları aydınlatmak için eski Dışişleri Bakanı Jack Straw ve olaylarla ilişkili olduğunu düşündükleri gizli servis ajanlarını sorguya alma taleplerinin hükümet tarafından engellendiğini açıkladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus