Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde giriş sınavından geçemeyen 2 öğrenci bölüme kabul edildi, 4 öğretim görevlisi istifa etti

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde ders veren, aynı zamanda da jürilerde görev yapan Cem Emüler, Özlem Ersönmez, Meltem Keskin ve İlham Yazar görevlerinden istifa etti. Öğretim görevlilerinin istifa gerekçesi ise bölüm başkanının, bölüme girmeye hak kazanan öğrenci listesini değiştirmesi ve bu listeye jürideki hocaların bilgisi dışında iki yeni ismi dahil etmesi. 

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün giriş sınavları Haziran ayında yapıldı ve jürideki hocaların belirlediği sekiz öğrenci bölüme girmeye kazandı. Ancak iddiaya göre bölüm başkanı Jason Hale, bölüme girmeye hak kazanan sekiz kişilik öğrenci listesine iki yeni isim daha ekledi. Bu durumu farkeden dört öğretim görevlisi ani bir kararla bölümden istifa ettiklerini açıkladı.

İstifa eden Cem Emüler, “Bilkent gibi güzide bir kurumun titizliğine yakışmayan bu anlaşılmaz tutum, tiyatro bölümünde ders veren bütün meslek dersi hocalarını bir karar vermeye zorlamıştır. Aynı zamanda giriş sınavı jürisini de oluşturan bütün meslek dersi hocaları olarak, şu an itibariyle Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ndeki eğitmenlik görevimizden ayrılmış bulunmaktayız” dedi.

Cem Emüler’in Facebook üzerinden paylaştığı ileti:

“Sevgili Arkadaşlarım, Öğrencilerim, Meslektaşlarım. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü giriş sınavları Haziran ayında çok değerli bir jüri tarafından dört gün boyunca yapılmış; sekiz öğrenci bölüme kabul edilmiş; YGS’den baraj puanı almaları halinde bölüme resmi kayıt yaptırabilecekleri hem kendilerine, hem de bütün bölüme sözlü olarak duyurulmuştu.

Ancak, sınavın ardından, bölüm başkanı keyfî bir kararla jürinin ilan ettiği listeyi değiştirmiş, listeye iki yeni isim eklemiş ve bu adayları okula kabul ettiğini ilan etmiştir. Sanat okulları eğitim kadrosunda yer alan isimlerin niteliği ve öğrencilerin seviyesi ile değer kazanır. Bunu sağlayan en önemli faktörlerden biri giriş sınavlarının özenli, yetkin ve şaibeden uzak bir şekilde yapılmasıdır. Bilkent Üniversitesi gerçekten çok değerli bir kurumdur ve sanat bölümlerine verdiği destek ile tanınmaktadır. Bilkent Tiyatro Bölümü de, bu güne kadar, hepimizin ortak çabasıyla Türkiye’nin en nitelikli eğitim veren kurumlarından biri olmuştur. Ne var ki, Bilkent gibi güzide bir kurumun titizliğine yakışmayan bu anlaşılmaz tutum, tiyatro bölümünde ders veren bütün meslek dersi hocalarını bir karar vermeye zorlamıştır. Aynı zamanda giriş sınavı jürisini de oluşturan bütün meslek dersi hocaları olarak, şu an itibariyle Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ndeki eğitmenlik görevimizden ayrılmış bulunmaktayız. Bilgilerinize.”

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ndeki eğitmenlerin yanı sıra öğrenciler de hocalarının ardından sosyal medyada mesajlar yayımladılar:

Screen Shot 2018-08-06 at 22.05.34

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar