Kalem ilk ne zaman kullanıldı? Güney Afrika’nın Blombo mağarasında bulunan 73.000 yıllık çizgiler ne anlama geliyor?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
Güney Afrika’da, Hint Okyanusu kıyısındaki Blombo mağarasında bulunan ve üzerinde ıboyasıyla çizilmiş çizgiler yer alan taş, 73,000 senelik. Arkeologlar, Taş Devri’nin diğer resimlerinden farklı olarak bu çiziklerin boyayla taşın direkt temasından oluşmadığına ve kalemle yapılan ilk resim örneği olduğuna inanıyor.

Taşın üzerindeki çizgiler günümüzün hashtag sembolüne benzediği için ‘hashtag taşı’ olarak da anılıyor.

Aşıboyasının ilk kullanımının 285,000 yıl öncesine dayandığı biliniyor. Yeni buluş bizi, bundan önce bilinen ilk kalem bulgularından 30,000 sene eskiye götürüyor. Çiziklerin taşın dışına taştığı gözleniyor ve bütününde görülenden daha karmaşık bir şekil tasarlandığı  tahmin ediliyor. Bilim insanları şeklin küçük bir topluluğun arasında iletişim amaçlı kullanılan bir sembol olduğunu düşünüyor.

Taş Devri’nde yaşayan avcı toplayıcı Homo Sapien’lerin Blombo mağarasını periyodik olarak kullandıkları biliniyor. Aşıboyalı kalemle altı düz çizginin üzerini kesen üç kavisli çizgi çizilmiş. Resim sayılamayacak çiziklerin oldukça ilkel olduğu kabul edilse de, Homo Sapien’lerin o dönemdeki idrak kabiliyetlerinin ve yaratıcılıklarının sanılanın çok ötesinde olduğunu gösteriyor.

Neandertal’ler ile Homo Sapien’lerin davranışları parallellik gösteriyor 
 
Neandertal’lerin 65,000 yıl önce İspanya’da bulunan mağaralarda kalemle çizimi yaygın olarak kullandığı biliniyor.
Şimdi bilim insanları, Neandertal’lerin de aynı dönemlerde ilk resimlerini çizmiş olmasının tesadüf mü yoksa türlerin arasındaki bilgi alışverişinin bir sonucu mu olduğu sorusuna yanıt arıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus