24. kez Everest’in zirvesine çıkan Nepalli şerpa, kendi rekorunu geliştirdi

Şerpa Kami Rita insanoğlunun en büyük meydan okumalarından birini rutin bir sportif aktiviteye dönüştürerek, Everest’e en çok tırmanan kişi unvanını geliştirdi.

Nepal’in dağlık kesiminde, Himalayalar’da yaşayan Şerpa halkı, dağlara tırmanacak kişilere eşlik ediyor. Yüksekliğe alışık oldukları için az oksijenle yetinebilen Şerpalar, yük taşımaya yardımcı oldukları ve soğuğa dayanıklılıkları sebebiyle Everest ve Himalayalar’daki tüm tırmanışların vazgeçilmez çalışanları.

49 yaşındaki Şerpa Kami Rita, salı günü 24. kere, dünyanın en yüksek noktası olan 8 bin 850 metre yükseklikteki Everest’te Nepal bayrağını dalgalandırdı. Rita zorlu tırmanışı 7 gün içinde ikinci kere başarmış oldu.

Rita, 25’inci kez de tırmanacağını açıkladı

BBC’ye konuşan Kami Rita: “Everest en çok tırmanan kişi rekorunun tarihe geçeceğini kariyerimin ilk dönemlerinde düşünmemiştim. Eğer bu istatistiğin peşinde koşsaydım zirve sayım çok daha yüksek olurdu” dedi.

Tüm Nepalli Şerpalar gibi Budist olan Kami Rita her dağın bir tanrıça olduğuna inanıyor: “Ev sahibi Şerpalar olarak bizim sorumluluğumuz tanrıçaları mutlu tutmak. Her tırmanışımdan aylar önce, tırmanışın düzenleneceği dağın tanrıçasına dua etmeye ve bedenine zarar vereceğim için af dilemeye başlarım.”

Yüksek irtifa tırmanışlarını oksijensiz gerçekleştiriyor    

60 yaşına kadar Himalayalar’a tırmanmaya devam etmek istediğini söyleyen Rita oksijen kullanmayı, tırmanışın zorluklarını hafiflettiği için sevmiyor.

Rita’nınkinden önceki rekor Everest’e 21’er kez tırmanan Nepalli iki Şerpaya aitti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar