Ezici çoğunluğu Katolik olan İrlanda’da boşanmak kolaylaştı

İrlanda’da geçen cuma günü gerçekleştirilen referandumda boşanmayı zorlaştıran ve ataerkil olarak adlandırılan boşanma prosedürün kolaylaştırılması oylandı. İrlanda halkının yüzde 82’si , “Boşanmak isteyen çiftler dava açmadan, önceki beş yılın dört yılında ayrı yaşamış olmalılar” ve “Yurtdışında gerçekleştirilen evliliklerin İrlanda’da tanınmaması” maddelerinin anayasadan kaldırılması yönünde oy kullandı.

Hükümet, referandumda onay çıktığı takdirde yaptıkları çalışmanın boşanma öncesinde dört yerine, iki yıl ayrı yaşama şartı getiren bir yasal düzenleme olacağını açıklamıştı.

“Ne kilise, ne devlet; kendi kaderimize biz karar veririz.”

1995’e kadar boşanmanın yasak olduğu ülkede, 1995’te boşanmayı mümkün kılan yasa değişimi referandumda kıl payı farkla, yüzde 49,7’ye karşı yüzde 50,2 oyla geçmişti. Toplumsal hareketlenmenin genç jenerasyonlarla beraber oldukça hızlandığı ülkede 2015 yılında LGBT evlilikleri ve kürtaj yine referandumla yasallaşmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar