İngiltere İşçi Partisi: İktidara geldiğimizde ilk işimiz su, enerji, demiryolu ve postayı yeniden devletleştirmek olacak

İngiltere’de muhalefetteki İşçi Partisi’nin finans konularındaki sözcüsü John McDonnell, bu hafta sonu Liverpool’da yapılan parti kongresi öncesi Daily Mirror’a verdiği söyleşide, iktidara geldiklerinde ilk iş olarak Kamu Mülkiyeti Birimi kuracaklarını söyledi ve “Demiryolu, su, enerji ve postayı tekrar kamu mülkiyetine alacağız. Çıkaracağımız ilk yasa bu olacak” dedi.
İşçi Partisi’nin iktidara gelmesi durumunda Maliye Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılan McDonnell’ın bu sözleri, partinin eski başbakan Tony Blair’in sermaye yanlısı çizgisinden net bir kopuş olarak görülüyor. Bu da Jeremy Corbyn’in başkan olduktan İşçi Partisi’ni merkezden sosyalist bir çizgiye çekmesiyle uyumlu görülüyor.
Maliye Bakanı Philip Hammond ise McDonnell’ın sözlerini “İdeolojik yeniden devletleştirme daha az seçenek ve daha kötü hizmet anlamına gelir” diye eleştirdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar