Esrarın yasallaştığı Kanada’da kenevir stokları ilk günden tükendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Keyif amaçlı esrar kullanımının ülke çapında yasallaştığı Kanada’da, kenevir stokları daha ilk günde eridi. Kanada Senatosu tarafından geçen haziran ayında kabul edilen ve esrarın keyif amaçlı kullanımının yasallaşmasını öngören yasa, Başbakan Justin Trudeau ve Liberal Parti’nin 2015 yılındaki seçim vaatlerinden biriydi.

Esrarın ne şekilde yetiştirileceği, dağıtılacağı ve satılacağı gibi düzenlemeleri içeren yasa, geçen çarşamba günü yürürlüğe girdi. Böylelikle Uruguay’ın ardından keyif amaçlı esrar kullanımını yasallaştıran ikinci ülke Kanada oldu. Ancak kullanıcıların kamusal alanlarda esrar içip içemeyeceğine eyalet yönetimleri karar verecek.

VICE Canada’dan Mack Lamoureux’un haberinde, kenevir satışı yapan birçok mağaza ve internet sitesinin stokları yasanın yürürlüğe girdiği gün tükendiği; bazı internet sitelerinin de yoğunluktan dolayı çöktüğü aktarıldı. Yeni stokların ne zaman tedarik edileceği ise henüz bilinmiyor.

“Karaborsa 1, devlet 0”

Habere göre, Quebec eyaletindeki mağazaların önünde yasal kenevir satın almak isteyen müşteriler tarafından saatler süren uzun kuyruklar oluştu. Uzun süre beklediği kuyruktan eli boş dönen bir müşteri, Montreal Gazette mikrofonuna “Benim için skor şu: Karaborsa 1, devlet 0” diye konuştu.

Saskatchewan eyaletindeki bazı mağazaların ise, talebi karşılamayacaklarını anladıkları için çarşamba günü hiç açılmadığı bildirildi. Haberde ayrıca, kenevir stoklarının dakikalar içinde tükenmesinin sürpriz olmadığı; Waterloo Üniversitesi’nce bu ay yayımlanan bir araştırmaya göre, piyasaya sunulan yasal esrarın 210 ton olmasına karşılık, tahmin edilen talebin 610 ton civarında olduğu aktarıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus