ABD Başkanı Trump, Hizbullah ile ilişkili kurumlara yaptırım kararını imzaladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Haber: Haşim Ramadan

ABD Başkanı Donald Trump geçen perşembe Lübnan Hizbullah’ı ile bağlantısı olanlara yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa değişikliği önerdi. Duyuru Beyaz Saray’da Hizbullah’ın ABD’li 241 deniz piyadesinin ölümüne sebep olan saldırısının 35. yılında yapılan anma töreninde ilan edildi.

CNN Politics’de yer alan haberde, Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders “Bu yaptırımlar Hizbullah’ı uluslararası mali sistemden daha çok soyutlayacak ve onlara yapılan finansal desteği azaltacak” dedi. Sanders ayrıca, yaptırımların “Hizbullah’ı destekleyen yabancı kişiler, devlet kurumları, Hizbullah’a bağlı uyuşturucu kaçakçılarını ve sınır aşan suçları hedef alacağını” da ifade etti.

The National.ae’de yer verildiği üzere, yasa tasarısı Hizbullah’a finansal ve teknolojik destek veren şu kurumları hedef alıyor: “Bayt al Mal, İslam Direnci Destek Birliği, Jihad al Binaa, Hizbullah’ın dış ilişkiler ofisi, Al Manar TV, Al Nour Radyo, ve Lübnan Medya Grubu.”

Geçen mayıs ayında Trump, İran’la 2015 yılında imzalanan ve İran’ın nükleer enerji geliştirme sürecinin denetlenmesini düzenleyen anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmişti. Bunun ardından İran’a yönelik yaptırımların ilk paketi ağustos ayında uygulanmaya başladı. Kasım ayında ise, İran’ın petrol gelirlerini de etkileyecek ikinci yaptırım paketi yürürlüğe girecek.

Yaptırım kararı İran ile Lübnan Hizbullahı arasındaki ilişki üzerinden değerlendirilebilir

Hizbullah, Lübnan İç Savaşı döneminde, 1982 yılında İran tarafından desteklenen ve İran’ın İslam Devrimi ideolojisine katılan bir Şii militan grubu olarak kuruldu. Hizbullah, iç savaş döneminde Amal isimli bir diğer Şii militan gruba karşı mücadeleyle Lübnan’daki Şii bölgelerinin yönetimini ele geçirmeye çalıştı. İran’dan mali destek ve silah desteği alarak, Lübnan’ın güneyinde İsrail’in işgal ettiği alanda İsrail’le savaştı. Hizbullah, 2006 yılında yine İran’dan askeri ve mali destek alarak, İsrail’in Lübnan’a girme girişimini engellemeye çalıştı.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus