Sakharov Ödülü, bu yıl Ukraynalı sinemacı Oleg Sentsov’a verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Euronews’in haberine göre, Avrupa Birliği tarafından Sovyet muhalif Andrey Sakharov adına verilen ödülün bu yılki sahibi cezaevindeki Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov oldu.

50 bin euroluk ödülün sahibi, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani tarafından açıklandı. Sakharov Ödülü’ne layık görülen ilk Ukrayna vatandaşı olan 42 yaşındaki Sentsov, bu yıl 14 Mayıs’ta, işgal altındaki Kırım ve Rusya’daki 64 tutuklunun salınması için süresiz açlık grevi başlatmıştı.

Kırımlı Sentsov, 2015’te Rus mahkemeleri tarafından terörizm suçlamasıyla 20 yıl hapse mahkum edilmişti. Sentsov’a dünya çapında film yapımcıları ve insan hakları savunucuları tarafından destek açıklamaları gelmişti. Pedro Almodovar ve Johnny Depp, Sentsov’un serbest bırakılması için çağrıda bulunan önemli isimler arasındaydı.

PEN Uluslararası Kongresi’nden Koordinatör Olha Mukha, ödülle birlikte Sentsov’un “bir başka statüye” daha eriştiğini söyleyerek, “ödülün diplomatik ve siyasi görüşmelerde sinemacının özgürlüğe kavuşması için yeni bir argüman olacağını” belirtti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus