Japonya’nın Siber Güvenlik Bakanı’nın bilgisayar kullanmadığı ortaya çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Japonya, 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde siber güvenlik yasalarını gözden geçiriyor. Ancak bu yasaları çıkarmaktan sorumlu Siber Güvenlik Bakanı Yoshitaka Sakurada’nın ‘Bilgisayar kullanmıyorum’ açıklaması şaşkınlık uyandırdı.

Kyodo News’un haberine göre, Şinzo Abe’nin Liberal Demokratik Parti’sinden bakan olan 68 yaşındaki Sakurada, “25 yaşından beri işlerimi bağımsız olarak hallediyorum, dolayısıyla yapılması gerekenleri çalışanlarıma ve sekreterlerime bırakıyorum, şimdiye kadar bilgisayara parmağımı sürmedim” dedi.

Bağımsız milletvekili Masato Imai’nin, bilgisayar kullanmayan bir kişinin siber güvenlikle ilgili yasalar çıkarıp çıkaramayacağını sorması üzerine Sakurada, siber güvenlik inisiyatifinin bir hükümet projesi olduğunu ve kendisinin de bu projeye güvendiği yanıtını verdi.

Sakurada geçen ekim ayının başından bu yana olimpik hazırlıklarla ilgileniyor ancak pozisyonu, geçtiğimiz haftalarda kendisine sorulan, olimpiyatların kaça mal olacağı ya da Kuzey Kore’nin katılıp katılmayacağı gibi sorular karşısında afallaması nedeniyle sorgulanıyor. The Asahi Shimbun gazetesine göre, bu tutumu dolayısıyla Japon hükümeti, Sakurada’nın olduğu görevi farklı bir kişiye vermeyi düşünüyor.  

Gazeteye göre, nüfusunun yüzde 28’i 65 yaşın üzerinde olan Japon toplumunda, Sakurada’nın tutumu çok da alışılmadık değil. 2015’te yapılan bir ankete göre 60 yaşından büyüklerin üçte ikisi internete erişemiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus