Londra semalarında camdan bir lale yükselecek

Ünlü İngiliz mimar Norman Foster’ın stüdyosu Foster + Partners, Londra’nın finansal bölgesinde lale şeklinde bir gökdelen yapmayı planladıklarını açıkladı. 305 metrelik beton bir sütunun ucuna yerleştirilecek cam lale, Londra’nın değişen siluetindeki en dikkat çekici yapılardan biri olacak.

İllüstrasyon: DBOX ©Foster + Partners

Brexit tartışmalarının İngiltere’ye dair endişeleri yükselttiği bir dönemde, “Tulip” adını alacak bu yeni gökdelenin Londra’nın geleceğine dair iyimser bir imaj çizmesi bekleniyor. İnşaatı 2025 yılında tamamlanacak gökdelen için Foster, “Geleceğe dönük bir şehir olan Londra’nın ruhunu yansıtacak” dedi.

 

İllüstrasyon: DBOX ©Foster + Partners

Gökyüzünde bir derslik

Tulip, Londra’da devlet okullarında okuyan çocuklara her yıl 20 bin ücretsiz alan sunacak. Projenin ortaklarından J. Safra Group tarafından finanse edilecek bu kaynak ile yenilikçi araçlar kullanılarak, şehrin dinamizmini yükseltmek ve yaratıcılığı artırmak amaçlanıyor.

 

İllüstrasyon: DBOX ©Foster + Partners

Özelleştirilmiş ziyaretçi deneyimi

Yaklaşık 300 metre yükseklikten Londra’nın eşsiz bir panoramasını sunacak gökdelende tüm yaş grubundan ziyaretçilere hitap eden gökyüzü köprüleri, seyir terasları, hareket eden fanuslar, barlar ve restoranlar yer alacak. Ziyaretçiler, Londra tarihi konusunda uzman rehberler eşliğinde seyir turlarına katılabilecek.

Sürdürülebilir yapı

Konumlanacağı bölgenin kamusal hedeflerini geliştirmeyi amaçlayan gökdelen tamamen halka açık olacak. Tulip’in çevresine eklenecek yeşilliklerle kaplı duvarlarla bölgenin yeşil yüzey alanının 8 kat artırılması hedefleniyor. Ayrıca, yüksek performanslı cam yüzeyi ve enerji tüketimini minimal seviyeye çeken altyapısı ile sürdürülebilir bir çevre oluşturmak amaçlanıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar