Deutsche Bank’a “Panama Belgeleri” bağlantılı kara para aklama operasyonu

Almanya’da, Deutsche Bank’ın Frankfurt’taki merkezinde ve 5 farklı şehirdeki şubelerinde “Panama Belgeleri” (Panama Papers) ile ilişkili bir kara para aklama soruşturması kapsamında arama yapıldı. Alınan bilgilere göre, 46 ve 50 yaşlarındaki iki banka çalışanı şüpheli sıfatıyla soruşturuluyor. Bu çalışanların, müşterilerinin kara para aklama amacıyla off-shore hesapları açmasında yardımcı olduğu düşünülüyor. Savcılar, Panama Belgeleri’nin soruşturmanın başlamasına ön ayak olduğunu açıklarken operasyona 170 polis memuru, savcılar ve vergi müfettişleri katıldı.

Panama Belgeleri, Panamalı hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait olduğu belirtilen ve aralarında on iki dünya lideri ile çok sayıda bürokrat ve iş çevrelerinden önemli kişilerin bulunduğu para aklama, ambargoları delme ve vergi kaçırma gibi yasadışı mali faaliyetleri ortaya çıkaran, tarihin en büyüğü olmaya aday gazetecilik olayı ve toplamda 11 milyon belgeye verilen isim.

Panama Belgeleri, tarihin en büyük para aklama ve vergi kaçırma skandalını sızdıran dokümanlar olarak gösteriliyor. Sızıntı, toplamda 11 buçuk milyon dokümandan oluşuyor ve 2.6 terabyte’lık (TB) veri içeriyor.

 

 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar