Astronomlar, Büyük Patlama’dan bu yana evrende salınan ışığı ölçtü

The Guardian’ın haberine göre, astronomlar (gök bilimciler) evrende Büyük Patlama’dan bu yana salınan yıldız ışığını ölçmeyi başardı. Buna göre, evrende bugüne kadar 4×1084 foton (ışığın en küçük birimi) yayıldı.

Tüm yıldızlardan bugüne kadar yayılan ışık? Hayal etmesi bile zor bir büyüklük olmalı. Ancak gök bilimciler bununla ilgili bir sayı ortaya koydular. Bununla ilgili bir de makale yazan ekibin başındaki isimlerden biri olan Marco Ajello, “Böyle bir şey daha önce yapılmadı” dedi.

Bilim insanlarının daha önce yaptığı çalışmalarda evrende ilk yıldızların Büyük Patlama (Big Bang) anından birkaç yüz milyon yıl sonra oluştuğu belirtiliyordu. Evrenin başlangıcından bu yana ne kadar ışık salındığına ilişkin çalışma yürüten bilim insanları ise yıldızlardan ve galaksilerden yayılan ışığın 4×1084 olduğunu belirledi. Bir başka deyişle 4. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000. 000 foton.

Gök bilimciler çalışmalarını Extragalactic Background Light (EBL) adını verdikleri ölçüm sistemine dayandırıyor. Bu kozmik düzlemde radyasyonun bir sis gibi biriktiği yere odaklanıyor. Pek çok ışık burada radyasyon bölgesinde kalıyor.

Yapılan ölçümlere göre evren 13.7 milyar yaşında ancak yıldız oluşumları 11 milyar yıl önce zirve yapıyor. Araştırmacılar bulgularını Science dergisinde yayınladı. Araştırma ekibinin liderlerinden Marco Ajello, bu tip çalışmaların bir gün Büyük Patlama anına kadar uzanabileceğini ve o anı gözlemleyecek verileri sağlayabileceğini belirtiyor ve ekliyor: “En büyük amacımız zaten bu.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar