Faiz indirimi beklentisiyle yükselen döviz kuru, Merkez Bankası’nın açıklamaları sonrası geriledi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyondaki düşüş nedeniyle faiz indireceği beklentisiyle dün %3’ün üzerinde yükselen dolar ve euro yeni güne de artışla başladı. Dolar/TL  dün 5.45’e çıkmasının ardından bu sabah da en yüksek 5.4531’i test etti, dün 6 sınırını aşan Euro/TL de bu sabah 6.16’da, sepet kur 5.80’de işlem gördü.

Dolar/TL’de dün başlayan ve bu sabah hızlanan yükseliş eğilimi TCMB’nin “enflasyona odaklı para politikası” söylemlerinin piyasada yarattığı olumlu algılama ile yerini düşüşe bıraktı. Dolar/TL, TCMB açıklamaları öncesi üç haftanın zirvesi olan 5.4550 seviyesini test ettikten günün en düşük seviyesi olan 5.3390’a kadar geriledi.

TCMB’nin bugün yayımladığı 2019 yılına ilişkin para ve kur politikası metninde, enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu %5’te korunduğu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağı belirtildi.

Banka’dan yapılan açıklamada, önümüzdeki yıl da sekiz Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleştirileceği, TCMB’nin temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğu ve dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasına devam edileceği de belirtildi ve “Banka döviz kuru gelişmelerini ve buna dair her türlü risk faktörünü yakından takip etmeye, gerekli önlemleri almaya ve ilgili araçları kullanmaya devam edecek” denildi.

TCMB’nin nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi olmadığına dikkat çekilen metinde, döviz kurunun iktisadı temellerden belirgin şekilde kopması veya aşırı oynaklıkların finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma “kayıtsız kalınmayacağı” da ifade edildi.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus