Demokrat Parti’nin 2016’daki başkan aday adayı Bernie Sanders’ın kampanya ekibine cinsiyetçilik suçlaması

ABD’de Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren’ın 2020 yılındaki başkanlık seçimleri için aday olacağını duyurmasının ardından, gözler parti içinden çıkacak diğer adaylara çevrildi. Kasım ayında yapılan anketler, Demokratların eski başkan aday adayı Bernie Sanders’ın yarışa girmesi halinde Başkan Donald Trump karşısında avantaj elde edebileceğini göstermişti.

Ancak Vermont Eyaleti’nden bağımsız senatör olan Sanders’ın bu kez Demokrat Parti içinde yeterli destek bulması daha zor görünüyor.  Üstelik 2016’daki yarışta kendisine destek veren kampanya ekibi içinde cinsiyet ayrımcılığı ve cinsel taciz yaşandığı iddiaları gündemde. New York Times gazetesinin haberine göre, kampanyada görev alan birçok kadın çalışan erkek çalışanlara göre daha düşük ücret almış, cinsiyetçi şakalara maruz kalmış ve şikayet mercii bulmakta, bulduğunda ise sonuç almakta zorluk yaşamış. 

Başkan Trump için, “Tarihin en ırkçı, en cinsiyetçi, en bağnaz başkanı” nitelemesi yapan Bernie Sanders, çarşamba günü CNN’in bu iddialara ilişkin sorusu üzerine “yoğunluk nedeniyle” kampanya çalışanlarını seçerken hatalar yapılmış olabileceğini kabul etmiş, “uygun olmayan davranışlara maruz kalan” kadınlardan özür dileyerek, tekrar yarışa katılırsa kampanyasını daha iyi yürüteceğine dair söz vermişti.

2016 yılında Demokrat Parti içinde Hillary Clinton’a rakip olan ve yarışı az farkla kaybeden Sanders’ın kampanya ekibine yönelik iddia Politico dergisinin ulaştığı bir mektup üzerine gündeme geldi. Mektupta Sanders’ın kampanyasında çalışmış 20 civarında kadın, 2020’deki kampanya atmosferinin farklı olması amacı ve umudu ile 2016 kampanyasındaki cinsiyetçi ortamı ve taciz vakalarını konuşmak üzere Senatör ve danışmanlarından randevu istiyordu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar