Britanya’da yeni askere alım afişleri: “Çıtkırıldımlar, selfie bağımlıları, ordunun size ihtiyacı var”

Lord Kitchener’in yüzü Birinci Dünya Savaşı sırasında askere alma afişlerinde ilk kullanıldığında, yıl 1914’tü. Zamanın Savaş Bakanı Kitchener, London Opinion dergisinin kapağında parmağını uzatarak çok basit bir mesaj veriyordu: “Ülkenin sana ihtiyacı var.” Sonra bu dergi kapağı, dünyanın pek çok yerinde askere alma afişlerinde kullanılmaya başlandı.

Şimdi ise Britanya Ordusu bu tarihi sloganı, Y kuşağına hitap edecek şekilde yeniden canlandırıyor.

Afişlerde şöyle ifadeler yer alıyor:

“Çıtkırıldımlar, ordunun size ve merhametinize ihtiyacı var.”

“Selfie bağımlıları, ordunun size ve özgüveninize ihtiyacı var.”

“Telefon zombileri, ordunun size ve dikkatinize ihtiyacı var.”

Afişlere gençleri sıkıcı, tekdüze işlerde çalışırken gösteren videolar eşlik ediyor. Sosyal medyada bu askere alma stratejisinin arkasındaki sebep çok açık şekilde ortaya konuluyor: “Başkaları görmese de, ordu sende bir potansiyel görüyor.”

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Gavin Williamson, “’Ordunun sana ihtiyacı var’ kampanyası, yenilikçi ve kapsayıcı bir takımın parçası olup fark yaratmaya çalışanlara hitap eden, güçlü bir eylem çağrısı” diyor.

Fakat kampanya aynı zamanda pek çok eleştirinin de hedefinde. Bazılarına göre afişler gençleri ve silahlı kuvvetlerin bütünlüğünü aşağılıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar