Kılıçdaroğlu: “Türkiye ekonomik bağımsızlığını hortumcu piyasa ekonomisi yüzünden yitirdi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

CHP grup toplantısında konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün Türkiye ekonomik bağımsızlığını yitirmişse bu hortumcu piyasa ekonomisi yüzündendir. Ben 81 milyonun kişiliğini, kimliğini, onurunu savunuyorum. Vergiyi tabana yayacağız diyorlar. Vergiyi zaten vatandaş veriyor. Sen geliri tabana yayacaksın” dedi.

“Garanti ettiğin 205 milyon euroyu sen mi ödeyeceksin, kibir abidesi?”

Kütahya’da 2012 yılında açılan Zafer Havaalanı için garanti edilen yolcu sayısının 2 milyon 395 bin olduğunu fakat 124 bin kişinin uçtuğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, garanti edilen rakamı “2 milyon 395 bin kişi üzerinden bu 5’li çeteye garanti veriliyor. Garanti ettiğin 205 milyon euroyu sen mi ödeyeceksin, kibir abidesi?” diyerek eleştirdi. Kılıçdaroğlu sözlerine “Hortumcu piyasa ekonomisinin aktörlerini bilmek lazım. Birincisi, sarayda oturan kibir abidesi. İkincisi, sarayın beslemeleri. Üçüncüsü de Hazinenin başındaki damat” diyerek devam etti.

“Hayatı FETÖ’yle mücadeleyle geçti ama FETÖ ile suçlanıyor”

Kılıçdaroğlu, dün tahliye kararı verilen ve yaklaşık altı saat sonra tekrar yakalama kararı çıkarılan Eren Erdem hakkında ise “Parti Meclisi Üyemiz Eren Erdem, tam bir kumpas mağduru. Hayatı FETÖ’yle mücadeleyle geçti ama FETÖ ile suçlanıyor. Gizli tanık kumpası kurdular. Tahliye kararı verildi. Ama karar uygulanmadı. Üstüne tutuklama kararı verildi. Böyle bir şey yok” dedi.

“Çiftçiyi gözden çıkardılar, futbola Ziraat Bankası yetişti”

Ziraat Bankası’nın futbol kulüplerine kredi desteği vermesini de eleştiren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Hiç çiftçiyi kurtaran bir Ziraat Bankası duydunuz mu? Traktörün hacizli, banka borçların 100 milyarları aştı. Çiftçi kardeşim, hâlâ uyanmayacak mısın? Çiftçiyi gözden çıkardılar, futbola Ziraat Bankası yetişti. Ziraat Bankası futbol için kredi veriyor. Çiftçi kardeşim bunu görmüyor musun?”

CHP lideri emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili olarak da “Onların hakkını, hukukunu da sonuna kadar koruyacağız. Bütün herkesin hakkını, hukukunu adalet içinde arayacağız” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus