Beyaz Saray’ın Pentagon’dan İran’a yönelik askeri müdahale planı talep ettiği ortaya çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Wall Street Journal’ın yayınladığı bir haber, geçtiğimiz eylül ayında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Pentagon’dan, İran’a yönelik askeri harekat planı talebinde bulunduğunu açığa çıkardı. Plan talebinde Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın başında olduğu Konsey, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’na, güçlenen İran tehdidi hakkında uyarılarda bulundu. Başkan Donald Trump’ın bu talepten haberdar olup olmadığı ise belirsizliğini koruyor.

Wall Street Journal’ın konuştuğu isimsiz kaynaklar, Savunma Bakanlığı’nın Ulusal Güvenlik Konseyi’nin askeri seçenekler geliştirme talebine uyduğunu doğruladı fakat bunların Beyaz Saray’a teslim edilip edilmediği bilinmiyor. Pentagon’un talep karşısında askeri harekat planları hazırlayıp hazırlamadığı da merak konusu.

İran bağlantılı bir grubun ABD Irak Elçiliği’nin de içinde olduğu diplomatik bölgeye füze fırlatmasından sonra gelen talep, Pentagon tarafından endişeyle karşılandı. Gazeteye konuşan eski bir yönetici, diğer yetkililerin talep karşısında “şoke olduğunu” belirtti.

CNN’e konuşan Konsey Sözcüsü Garrett Marquis, Konsey’in “tedbirler hazırladığını ve Başkan’a çeşitli tehditleri önceden görüp yanıtlamak için seçenekler sunduğunu” söyledi. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ron Manning ise Bakanlığın “planlar hazırlayan bir kurum olduğunu ve Başkan’a çeşitli tehditler karşısında askeri seçenekler sunulduğunu; saldırıları önlemek ve gerekirse yanıtlamak amacıyla aralarında İran’ın da olduğu bir yığın tehditle mücadele için hazırlanan plan ve etkinliklerin düzenli olarak gözden geçirilip güncellendiğini” belirtti

Bolton: En ateşli İran karşıtı

Irak’ın işgalini hararetle savunan Bolton, Washington’daki en ateşli İran karşıtlarından. Trump yönetiminin İran’a karşı sert tavrında, George W. Bush yönetimindeki günlerinden beri İran’a baskı ve izolasyonun artırılmasını savunan Bolton’un payının büyük olduğu söyleniyor.

New York Times ise haberi “Pentagonlu yetkililer Bolton’un eylemlerinin İran’la çatışma riskini güçlendirmesinden korkuyor” başlığıyla verdi. Haberde, üst düzey Pentagon yetkililerinin Trump’ın şahin ulusal güvenlik danışmanının ABD’nin Ortadoğu’dan çekildiği bir zamanda İran’la çatışma riskini artırdığı belirtildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus