Papa Francis ilk kez kabul etti: “Rahip ve piskoposların rahibeleri istismar ettikleri doğru, maalesef etmeye de devam ediyorlar”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Katolik Kilisesi’ne mensup bazı rahibelerin, erkek din görevlilerinin cinsel taciz ve istismarına uğradığını ilk kez itiraf etti.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptığı geziden Vatikan’a dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Papa Francis; rahibelerin, rahip ve piskoposların cinsel istismarına uğradığını kabul ederken, bu tarz vakaların “halen yaşandığına inandığını” söyledi. Francis, bu sorunu çözmek için Katolik Kilisesi içerisinde yürütülen çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Sorunu çözmek için daha fazlasını yapmalı mıyız? Evet. Daha fazlasını yapacak mıyız? Ona da evet” dedi.

Katolik Kilisesi uzun zamandır, hem merkezi olan Vatikan’da hem de dünyanın çeşitli bölgelerindeki kendisine bağlı kiliselerde yaşanan çocuklara ve kadınlara cinsel taciz ve istismar vakalarıyla sarsılıyor. Papa Francis, göreve geldiği günden bu yana sorunu çözmek için çeşitli adımlar atsa da, Kiliseye bağlı rahibelerin uğradığı iddia edilen cinsel istismar vakalarını şimdiye kadar hiç açıkça dile getirmemişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus