Polonya’daki tartışmalı Ortadoğu Zirvesi’nde gündem İran

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD ile Polonya, 13-14 Şubat tarihlerinde Varşova’da Ortadoğu Zirvesi düzenliyor. Zirvenin gündeminde Ortadoğu’da barışın tesisi ve İran’ın bölgedeki “istikrarsızlaştırıcı” faaliyetlerinin olacağı açıklandı. Zirveye davet edilmeyen İran katılımcı ülkeleri uyarırken, aynı tarihlerde Soçi’de Rusya ve Türkiye ile düzenlenecek üçlü zirveye katılacak.  

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, verdiği bir röportajda, İran’ın bölgedeki “istikrarsızlaştırıcı” faaliyetlerinin ele alınacağı ve dünyanın dört yanından ülkelerin katılacağı zirvenin Polonya’da gerçekleştirileceğini duyurmuştu

Pompeo, “60’ın üzerinde ülkenin katılacağı, bir anlamda büyük dünya koalisyonu denebilecek zirvede umarım Ortadoğu’daki sorunların çözümü noktasında mesafe kat ederiz” demişti. Pompeo’nun daha önce yaptığı bir açıklamada “Bu zirve en çok İran üzerinde odaklanacaktır” dediği zirveye İran davet edilmedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

Rusya: “Tek taraflı yaklaşım ters teper” 

Konferansla ilgili sunumlarda, 60 ülkenin katılacağı belirtilse de birçok ülkenin dışişleri bakanı düzeyinde katılım göstermeyeceğini açıklamasından dolayı genel profilin düşük olması bekleniyor. 

İsrail, Suudi Arabistan, Bahreyn, Ortadoğu’dan zirveye katılacak ülkeler arasında. Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Federica Mogherini, Filistin, Rusya ve Çin ise zirveye katılmayacaklarını açıkladı. https://www.aljazeera.com/indepth/features/led-middle-east-summit-warsaw-190212230343271.html

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassili Nebenzia zirveyle ilgili, “Doğrudan İran’la bağlantılı olarak konferans düzenleyip tek taraflı yaklaşım sergileyerek bölgede askeri ittifaklar oluşturmaya çalışmak ters teper” dedi. 

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ise açıkça konferansı boykot etti. 

İran: “Katılan ülkeler gözümüzden kaçmayacak” 

İran Meclisi Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahatpişe, zirveyi yeni bir “fitnenin” başlangıcı olarak nitelendirdi. 

İran Meclisi Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi ise “Zirvenin hedefi yalnızca İran değil, belki de Polonya’nın ev sahibi olarak seçilmesinin amacı ABD’nin Rusya’ya karşı bu ülkede füze konuşlandırmak istemesidir. Zirveye İran karşıtlığı amacıyla katılan ülkeler İran’ın gözünden kaçmayacak ve gizli kalmayacak” diyerek başta Polonya olmak üzere katılımcı ülkeleri uyardı.

Harrazi Polonyalı yetkililere yönelik olarak “Bağlılıkları ve siyasi tecrübeden yoksun oluşları nedeniyle yabancı ve İslam düşmanlarıyla birleştiler. Bilmeliler ki bu tehlikeli politika bir krize dönüşecek ve onları da saracak” diye konuştu.

Polonya’nın Tahran’daki yetkilileri İran Dışişleri Bakanlığına çağrılmış, İran karşıtı zirve nedeniyle duyulan rahatsızlık kendilerine iletilmişti.

Varşova’daki Ortadoğu Zirvesi’yle aynı tarihlerdeyse Rusya’nın Soçi kentinde, Suriye konulu İran-Rusya-Türkiye Üçlü Liderler Zirvesi düzenlenecek. Zirvede, Suriye’de normalleşme için atılması gereken ortak adımların planlanacağı açıklandı.  


Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus