ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan Apple’ın eski avukatına “insider trading” suçlaması

ABD’li teknoloji devi Apple’ın şirket içinden bilgi alarak yapılabilecek yasa dışı ticaret uygulamalarını denetleyen eski bir kıdemli avukatı, federal savcılar ve menkul kıymetler düzenleyicileri tarafından insider trading yapmakla suçlandı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Apple’ın eski şirket hukuku kıdemli direktörü Gene Levoff’un 2011’den 2016’ya kadar içeriden aldığı bilgilerle art arda işlem yaptığını iddia etti.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Gene Levoff’un, Apple’ın 21 Temmuz 2015’te üç aylık bilançosunu açıklamasından dört gün önce kişisel aracılık hesabından yaklaşık 10 milyon dolarlık Apple hisse senedini sattığını tespit etmiş. O tarihlerde Apple’ın 20 ila 30 avukatlık hukuk grubunu yöneten Levoff bu erken satış sayesinde 345.000 dolarlık bir zarardan kurtulmuş.

Suçlamaları reddeden Levoff’un avukatı Kevin Marino, “Bay Levoff’a yönelik iddiaları gözden geçirdim. Savunmayı dört gözle bekliyorum. Gene Levoff, yıllarca güvenilir bir Apple yöneticisi idi ve daha önce hiçbir şekilde yanlış yapmakla suçlanmadı” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar