İngiltere’de 15 bin öğrenci iklim değişikliğine karşı “okul kırdı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere’de dün 15 bin civarında lise ve ortaokul öğrencisi, hükümetin iklim değişikliğiyle mücadele amaçlı olağanüstü hal ilan ederek önlem alması için ders bırakma eylemi yaptı.

“İklim Eylemi İçin Okullar” (Schools 4 Climate Action) adlı küresel hareketin parçası olarak düzenlenen eylemi, İngiltere merkezli “İklim İçin Gençlik Grevi” (Youth Strike 4 Climate) örgütledi. Söz konusu hareket, 15 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in iklim değişikliği ile mücadele için yeterli önlem almayan siyasetçileri protesto amacıyla eylül ayında okulu kırıp parlamento önünde eylem yapması ertesinde doğdu. O günden bugüne Belçika, Almanya, İsveç, İsviçre ve Avustralya’da öğrenciler aynı amaçla “okul grevleri”, “ders bırakma eylemleri” ve protesto gösterileri düzenliyor.

Dün İngiltere’de en geniş katılımlı gösteriler Londra, Brighton, Oxford ve Exeter’de düzenlendi. Öğrencilerin hükümetten başlıca dört talebi var:

-İklim değişikliğiyle mücadele amaçlı olağanüstü hal ilan edilmesi

-Hükümetin kamuoyunu meselenin önemi ve aciliyeti konusunda bilgilendirmesi

-Eğitim müfredatına “ekoloji krizi” konusunun dahil edilmesi

-Oy verme yaşının 16’ya indirilmesi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, eylemi “kıymetli eğitim zamanı boşa harcandığı” için kınarken, sözcüsü de, “gençlerin ileride bu sorunla mücadele için başarılı bilim insanları, mühendisler ve hukukçular olmasını sağlayacak olan okuldaki ders saatlerine”ne vurgu yaptı.

İsveçli Greta Thunberg, May hükümetine yanıt vermekte gecikmedi. Genç activist Twitter’daki paylaşımında, May’in yorumunda haklı olsa bile, bu konuda önlem almayan siyasetçilerin 30 yıldır boşa harcadıkları zamanla karşılaştırıldığında, öğrencilerin kayıp zamanının görece önemsiz olduğunu söyledi.

İngiltere ana muhalefet partisi İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise, gençlerin seslerini duyurmasının “ilham verici” olduğunu söyleyerek eyleme destek verdi. Ekonomi Bakanı Claire Perry de, muhalefetle aynı tarafı seçerek, “Bu eylemler 40 yıl önce olsa kesin ben de sokakta olurdum” dedi.

İngiliz öğrencilerin bir sonraki ders bırakma eylemi 15 Mart’ta.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus