Japonlara ait Hayabusa 2 uzay aracı 280 milyon kilometre uzaklıktaki göktaşına indi ve örnek topladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünya’ya 280 milyon kilometre uzaklıktaki Ryugu adlı göktaşına kısa bir süreliğine iniş yapan Japonya’nın Hayabusa 2 uzay aracı, 10 gramlık örnek toplamayı başardı.

Ryugu göktaşı

Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) Ryugu göktaşını incelemek için uzaya gönderdiği Hayabusa 2, bir süredir göktaşının yörüngesindeydi. Ancak dün gece, örnek olarak toz toplamak için göktaşının daha yakınında uçmaya başladı. Amaç Ryugu’ya kısa bir süre için inmek ve daha sonra yeniden yükselmekti. Araç planlandığı gibi, Ryugu’nun yüzeyine çok kısa süren bir iniş yaptı ve bu sırada yeterli miktarda örnek topladı.

Ryugu yarım milden daha az genişlikte olan hayli küçük bir göktaşı. Ancak Hayabusa 2 yine de 10 gramlık örnek toplayabildi. Yaklaşık bir saat süren manevranın sonucunda, JAXA’nın mühendisleri aracın başarılı bir şekilde örnek toplayıp göktaşını terk ettiğini bildirdi.

Hayabusa 2’nin görevi henüz bitmiş değil. Önümüzdeki ay göktaşına çok daha uzun bir iniş yapacak ve bu görevde göktaşının derinliklerinden örnek toplamaya çalışacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus