Aydın Selcen ile Gündem Dışı (8): Yerinden yönetim

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yayının metnini aşağıda bulabilirsiniz:

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BELEDİYE SEÇİMLERİNDE AKP ADAYLARINA OY İSTEMEK İÇİN YURDUN İL VE İLÇELERİNİ GEZMEYE DEVAM EDİYOR.

28 ŞUBAT GÜNÜ ERZURUM’DAYDI. BELEDİYE HİZMETLERİYLE İLGİSİNİ BİLEMİYORUM AMA KONUŞMASINDA “KÜRDİSTAN KUZEY IRAK’TA. ÇOK SEVİYORLARSA ORAYA GİTSİNLER. BENİM ÜLKEMDE KÜRDİSTAN DİYE BİR BÖLGE YOK.” DEDİ.

O GÜNDEN BUGÜNE GİTTİĞİ FARKLI İLLERDE SÖYLEMİNİ SERTLEŞTİREREK YİNELEDİĞİ ÇAĞRIYI, “DEFOLUP GİDİN”E DÖNÜŞTÜRDÜ.

DOĞRUSU BEN KENDİ ADIMA HERHANGİ BİR YERE DEFOLUP GİTMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM.

ESASEN IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESİ’NDE GÖREVİM GEREĞİ ÜÇ YIL ÜÇ AY BOYUNCA YAŞADIĞIM İÇİN HERHALDE SIRAMI SAVMIŞ DA SAYILMALIYIM.

AMA SAYIN CUMHURBAŞKANININ ÇAĞRISI BENCE YARARLI BİR TARTIŞMAYA ZEMİN SAĞLIYOR.

ASLINDA AYNI BELEDİYE SEÇİMİ KAMPANYASI KONUŞMASINDA ERDOĞAN’IN ERZURUM KONGRESİ’NİN YÜZÜNCÜ YILINI ANARAK “VATAN BİR BÜTÜNDÜR BÖLÜNEMEZ’ İLKEMİZİ BİR ASIR ÖNCE BURADAN HAYKIRMIŞTIK. ÇÜNKÜ MANDA VE HİMAYE YANİ VESAYET KABUL EDİLEMEZ ŞİARINI TÜM DÜNYAYA İLAN ETMİŞTİK.” İFADESİ DE BAŞKA BİR TARİH ANLATISI VE ULUSUN EGEMENLİĞİNİN KAYNAĞI TARTIŞMASININ KAPISINI ARALIYOR.

“KÜRDİSTAN” MESELESİ İDAREDE REFORM BAKIMINDAN, “ERZURUM KONGRESİ” ANMASI İSE ANAYASA HUKUĞU BAKIMINDAN AYNI BÜTÜNÜN FARKLI PARÇALARI.   

ASLINDA ERDOĞAN’IN YAPMAK İSTEDİĞİ, KENDİNİ ÜLKEMİZİN BAĞIMSIZLIĞINI SAĞLAYAN VE CUMHURİYETİ KURAN ATATÜRK’LE EŞİTLEMEK.

KENDİ SİYASİ MÜCADELESİNİ ATATÜRK’ÜNKİNE EŞDEĞER KILMAK, KURUCULUK MİRASINI CHP’DEN ALMAK, CHP’Yİ KRİMİNALİZE ETTİĞİ HDP’YE YAMAYARAK, İYİ PARTİ VE SAADET SEÇMENİNE DE DOĞRU ADRESİ GÖSTERMEK.

BU YOLLA, KENDİNİN TEMSİL ETTİĞİNİ VARSAYDIĞI ÇOĞUNLUĞUN, TOPLUMUN YÜZDE KIRK CİVARINI DEĞİL KÜÇÜK BİR BÖLÜCÜ, SAPKIN AZINLIK DIŞINDA KALAN NEREDEYSE TAMAMINI OLUŞTURDUĞU ANLAYIŞINI YERLEŞİK KILMAK.

YANİ BEN ERDOĞAN’IN YAPMAK İSTEDİĞİNİN YALINLIĞINI, SIRADANLIĞINI ANLAMIYOR DEĞİLİM.

AMA FIRSATTAN İSTİFADE BUGÜN SİZİNLE BİRLİKTE ADEMİMERKEZİYETÇİLİK, YERİNDEN YÖNETİM, KARAR ALMA SÜRECİNE KATILIM, TEMSİL, DOĞRUDAN DEMOKRASİ GİBİ KONULAR ÜZERİNDE BİRAZ SOHBET EDELİM, BİRAZ DA SİYASİ ÇÖZÜM, ÇOĞUNLUKÇULUK VE ÇOĞULCULUK KAVRAMLARINA EĞİLELİM İSTİYORUM. 

YÖNETSEL VE ANAYASAL KONULARI, SİYASETİN DEMİYORUM AMA GÜNDELİK SİYASETÇİLİĞİN HEYECAN VE HEZEYANLARINDAN ARINDIRABİLİRSEK, KİMLİKLERİMİZİ SAKLAMADAN AMA KİMLİKLERİMİZİ SAKINARAK, KİMLİKÇİLİK YAPMADAN KARŞILIKLI KONUŞMAYI BECEREBİLİRSEK, SANIYORUM MÜMKÜNÜ MAKULDE BULABİLİRİZ. 

BUNU YAPMANIN PEK KOLAY OLMADIĞINI DA TESLİM EDELİM.

DÜŞÜNÜN TUTUP İSTANBUL’UN FETHİ’Nİ KUTLUYORUZ. BUNU ÖYLE BİR TARZ VE İÇERİKLE YAPIYORUZ Kİ, “BİZ BURADA DA, BURALI DA DEĞİLDİK, BAŞKA BİR YERDEN GELDİK VE BİZİM OLMAYANIN ÜZERİNE OTURDUK, ONU ALDIK” DİYORUZ. “HAYDİ SIKIYSA GEL SEN DE ONU BENDEN GERİ AL, ALABİLİYORSAN” DİYE MEYDAN OKUYORUZ.

HALBUKİ FATİH KENDİNE KAYSER-İ RUM YANİ RUM İMPARATORU ÜNVANINI UYGUN GÖRMÜŞ, RUM ORTODOKS PATRİKLİĞİNİN DEVAMINI GÜVENCE ALTINA ALIRKEN, ERMENİ PATRİKLİĞİNİN DE İSTANBUL’DA KURULMASININ TEMELLERİNİ ATMIŞ. FETİH SIRASINDA ELLİBİN CİVARINDAKİ NÜFUSUN SALTANATI SIRASINDA BEŞ KAT ARTMASINI SAĞLAMIŞ. OĞLU II. BEYAZIT İSPANYA’DAN SÜRÜLEN YAHUDİLERİ KENTE YERLEŞTİRMİŞ. DEDESİ YILDIRIM BEYAZIT’A DA TİMUR’UN “RUMELİ MELİKİ” YANİ “RUMELİ KRALI” DİYE HİTAP ETTİĞİNİ BİLİYORUZ.

BUNLAR VİZYON SAHİBİ İNSANLARDI VE ÇOK ULUSLU BİR İMPARATORLUK KURDULAR.

BİZ BUGÜNE, ŞU YERİNDEN YÖNETİM KONUSUNA GERİ DÖNELİM. 

DİKKAT EDERSENİZ ERDOĞAN’IN İFADESİNDE TUHAF BİR KAFA KARIŞIKLIĞI GÖZE ÇARPIYOR. DİL SÜRÇMESİ DEĞİL ÇÜNKÜ AYNI İFADEYİ ERZURUM’DAN SONRA PEK ÇOK KEZ YİNELEDİ.

“KUZEY IRAK” DEYİNCE BİZDE “KÜRDİSTAN” ANLAŞILIR ZATEN. OYSA ERDOĞAN HEM KOMŞU IRAK ÜLKESİNİN SINIRLARI İÇİNDE “KÜRDİSTAN” ADINDA BİR FEDERE BÖLGE OLDUĞUNU TESLİM ETMİŞ OLUYOR, HEM “KUZEY IRAK” DİYEREK SANKİ O TANIMAYI, YÜZLEŞMEYİ EŞANLI GERİ ALIYOR.

BELKİ DAHA ÖNCE PEK ÇOK KERE OSMANLI DÖNEMİNDE DE CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA DA MECLİSTE KÜRDİSTAN DİYE BİR BÖLGENİN VARLIĞININ DİLE GETİRİLMİŞ OLDUĞUNA DAİR KENDİ İFADELERİNİ TEVİL EDİYOR. YAHUT ZİHNİNİN GERİSİNDE, SON DÖNEMLERİNDE MERHUM BÜYÜKELÇİ GÜNDÜZ AKTAN’IN DİLE GETİRDİĞİ GİBİ YENİ BİR TEHCİR VE MÜBADELE DÜŞÜNCESİ Mİ OLDUĞUNU ANLAYAMIYORUZ.     

HER HAL VE KARDA, KOMŞU IRAK KENDİ KABUL ETTİĞİ ANAYASASI UYARINCA BİR FEDERASYON. ŞU AN İÇİN IRAK’TA KÜRDİSTAN DIŞINDA BİR FEDERE BÖLGE YOK. O KÜRDİSTAN’IN DA İÇ İDARİ SINIRLARI KERKÜK ANLAŞMAZLIĞI DOLAYISIYLA HENÜZ BELİRSİZ. BUNA KARŞILIK, “ÜLKEMİZİN IRAK SINIRLARI AYNI ZAMANDA KÜRDİSTAN’LADIR” DERSEK YANILMIŞ OLMAYIZ.

IRAK ANAYASASI VİLAYETLERİN NE ŞEKİLDE BİR ARAYA GELİP BİR FEDERE BÖLGE KURABİLECEKLERİNİ DÜZENLEDİĞİ GİBİ TEK BİR BÖLGENİN DE MEVCUT İDARİ SINIRLARI İÇİNDE BÖLGE STATÜSÜNE YÜKSELMESİNE CEVAZ VERİYOR. ASLINA BAKARSANIZ, VALİLERİ HALKIN SEÇTİĞİ IRAK’TA VİLAYETLERİN KENDİ MECLİSLERİ ÜZERİNDEN ÜLKEMİZE ORANLA ÇOK DAHA GÜÇLÜ YETKİLERİ VAR. IRAK ANAYASASI İÇİN DE “YOK HÜKMÜNDEDİR” DİYEMEYİZ SANIRIM.

ŞİMDİ GELİN ŞÖYLE TÜRKİYE’NİN ÇEVRESİNDE BİR DOLAŞIP, ÇOĞU EPEYDİR DONUK ANLAŞMAZLIK ALANLARINA GÖZ ATALIM: HEMEN GÜNEYİMİZDE KIBRIS’TAN BAŞLAYALIM, ADA İKİYE BÖLÜK DURUMDA. YUNANİSTAN’A GEÇELİM: MAKEDONYA ADINDA BİR BÖLGESİ VAR, KOMŞUSUNU DAHA YENİ KUZEY MAKEDONYA ADIYLA TANIDI. BATI TRAKYA TÜRKLERİNE DE MÜSLÜMAN AZINLIK DİYOR. MOLDOVA’DA TRANSDİNYESTER RUSYA’NIN UZAKTAN DENETİMİNDE. RUSYA UKRAYNA’DAN DA KIRIM YARIMADASINI İLHAK ETTİ, DONBAS’IN DA GELECEĞİ BELİRSİZ. RUSYA, GÜRCİSTAN’DAN DA ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA’YI KOPARTTI. ERMENİSTAN, AZERBAYCAN’IN DAĞLIK KARABAĞ BÖLGESİNİ İŞGAL ALTINDA TUTUYOR, BİR DE HARİTADA NAHCIVAN’IN KENDİNE ÖZGÜ KONUMU VAR. İRAN’DA GÜNEY AZERBAYCAN EYALETİ VAR VE NÜFUSU AZERBAYCAN’DAN FAZLA. İRAN’DA AYRICA KÜRDİSTAN EYALETİ DE VAR. IRAK’TAN ZATEN EN BAŞTA AYRINTILI SÖZ ETTİK.

VE GELELİM SURİYE’YE.  SURİYE’DE, IRAK’TAKİ GİBİ TOPOGRAFİK YANİ YER ŞEKİLLERİNDEN OLUŞAN DOĞAL SINIR YOK. AYRICA IRAK’TA KÜRT NÜFUSUN TAMAMINA YAKINI KÜRDİSTAN BÖLGESİ’NDE YERLEŞİK VE BÖLGE NÜFUSUNUN NEREDEYSE TAMAMI DA KÜRT. KOMŞU SURİYE’DE İSE KÜRTLERİN YOĞUNLUKTA OLDUĞU ÜÇ CEP VAR. EN BATIDAKİ AFRİN TSK DENETİMİNE GİRDİ, MINTIKANIN DEMOGRAFİK YAPISI DA DEĞİŞTİRİLDİ. ORTADA KOBANE VE ÇEVRESİYLE, EN DOĞUDA HASEKE CİVARI DİĞER İKİSİ. ANCAK SURİYELİ KÜRT NÜFUSUN AĞIRLIKLI OLARAK PYD’Yİ DESTEKLEDİĞİ ORTADA. ABD DESTEĞİYLE YEREL ARAPLAR DA SURİYE DEMOKRATİK MECLİSİ ÇATISI ALTINA ALININCA FIRAT DOĞAL SINIR OLARAK ŞİMDİLİK SABİTLENDİ.

SURİYE’NİN YENİ ANAYASASININ TASLAĞI HENÜZ YAZILAMADIĞI GİBİ, KEZA IRAK’TAKİ NOKTASAL VE İRTİBAT/İSTİHBARAT AMAÇLI KONUŞLANMADAN FARKLI OLARAK AFRİN VE BAB CEPLERİNİN YANI SIRA IDLİP DE SAYILIRSA TOPLAM 1.200 KM.KARE ALAN TÜRKİYE’NİN DENETİMİNDE. ÇIKIŞ STRATEJİSİ BELİRSİZ. SURİYE ARAP CUMHURİYETİ, ASTANA SÜRECİ ÜÇLÜSÜNDEKİ BÜYÜK ORTAĞIMIZ RUSYA’NIN DA DESTEKLEDİĞİ GİBİ SURİYE DEMOKRATİK CUMHURİYETİ’NE DOĞRU EVRİLEBİLİR. UNUTMAYALIM, RUSYA DA FEDERASYON.   

KONUYU SALT YÖNETSEL AÇIDAN ELE ALIRSAK, Kİ ÖYLE YAPMAK BENCE EN OLUMLU VE YAPICI YAKLAŞIM OLUR, SINIRLARIMIZDAN UZAKLAŞIP PEK ÇOK ÖĞRETİCİ ÖRNEĞİ ELE ALABİLİRİZ.  ÖRNEKSE, FRANSA VE İSPANYA’NIN BİRBİRLERİNE SINIRDAŞ BASK ÜLKELERİ VAR. NE FRANSA, NE İSPANYA FEDERASYON VE HER İKİSİ DE AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ. AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİ ZATEN BİZATİHİ BELİRLİ ÖLÇÜDE ULUSAL EGEMENLİK DEVRİ DEMEK.

HALEN V.CUMHURİYET’E GEÇMİŞ FRANSA’NIN III. CUMHURİYET DÖNEMİ İDARİ YAPISI BİZİMKİNİN BAŞLICA ESİN KAYNAĞI. FRANSA BEŞİNCİYE GEÇERKEN DE GAULLE, LABORATUVAR KOŞULLARINDA DİYELİM, BİZİM ŞİMDİKİ REJİMİ ANDIRAN BİR BİÇİMDE YÜRÜTMEYİ TEK ELDE TOPLAYAN BİR BAŞKANLIK REJİMİNİ BENİMSEMİŞ. FRANSIZLAR KENDİ SİSTEMLERİNİ “SEÇİLMİŞ MONARKLIK” OLARAK GÖRÜYOR. BAŞBAKAN DA VAR AMA FRANSA’DA BAŞKAN HEM YÜRÜTMENİN BAŞI, HEM “BEN FRANSA’YIM” DİYEBİLİYOR. OYSA KISACA KARŞILAŞTIRIRSAK, ALMANYA VE İTALYA’DA CUMHURBAŞKANI, BRİTANYA VE İSPANYA’DA KRALİÇE VE KRAL TEMSİL YETKİSİNİ HAİZ ANCAK NEREDEYSE TÜMÜYLE YETKİSİZ VE SORUMSUZ.    

FRANSA, SADECE V. CUMHURİYET DÖNEMİNİ DAHİ ELE ALIRSAK DEFALARCA İDARİ REFORM YAPMIŞ. VİLAYETLER FARKLI BÜYÜKLÜKTE BÖLGELERDE TOPLANMIŞ. MERKEZDEN HEM BÖLGELERE, VİLAYETLERE, HEM AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU’NA EGEMENLİK YETKİ VE HAKLARI DEVREDİLMİŞ. ÖYLE Kİ, SON DEĞİŞİKLİK HENÜZ BİRKAÇ SENE ÖNCESİNDE KABUL EDİLMİŞ. BAŞKANLIK SEÇİMİNE KATILACAK ADAYLARIN BELİRLENMESİ DE AĞIRLIKLI OLARAK O ALT DÜZEYLERDEKİ SEÇİLMİŞLERİN GÖREVİ.

BU BAĞLAMDA BASK ÜLKESİ, BEARN’LA BİRLİKTE PYRENEES-ATLANTİQUES ALT-BÖLGESİNİ OLUŞTURUYOR. PYRENEES-ATLANTİQUES DE NOUVELLE-AQUİTAİNE YANİ TÜRKÇELEŞTİRİRSEK YENİ AKİTANYA ADLI BÖLGENİN BİR PARÇASI. BUNUN GİBİ ONÜÇ BÖLGE VAR FRANSA’DA. BÖLGE MECLİSLERİ, BAŞKANLARI, VİLAYET MECLİSLERİ, BELEDİYE BAŞKANLARI, DEVLETİN ATADIĞI VALİLER GİBİ FARKLI İÇ İÇE GEÇMİŞ KATMANLAR VE BELEDİYE BAŞKANLARININ AYNI ZAMANDA MİLLETVEKİLİ VE BAKAN DA OLABİLMELERİ GİBİ HAKLAR DA VAR.

SINIRIN ÖTE YAKASINDAKİ İSPANYA’NIN BASK ÜLKESİ İSE ÖZERK BİR BÖLGE. ONUN FRANSA’DAKİNİN ÇOK ÖTESİNDE SAVUNMA, DIŞİŞLERİ VE MALİYE DIŞINDA HER KONUDA KENDİ KENDİNİ YERİNDEN YÖNETME HAKLARI BULUNUYOR. GÜVENLİK GÜÇLERİ DAHİ ÇOK KATMANLI. BÖLGENİN RESMİ DİLİ İSPANYOLCA’NIN YANI SIRA BASKÇA VE ÜNİVERSİTEYE DEK EĞİTİM BASKÇA DA YAPILIYOR. BASKLAR, BASK ÜLKESİ DEYİNCE HEM FRANSA HEM İSPANYA PARÇALARINI BİRLİKTE DÜŞÜNÜYOR. HER İKİSİ AYNI BAYRAĞI KULLANIYOR.

FRANSA TARAFINDA PEK DEĞİL AMA İSPANYA TARAFINDA ETA ADLI SİLAHLI ÖRGÜT BAĞIMSIZLIK İÇİN 829 KİŞİNİN ÖLÜMÜYLE SONUÇLANAN PEK ÇOK TERÖR EYLEMİ YAPTI. 1959 YILINDA KURULAN ÖRGÜT, SON ATEŞKESİ 2010’DA İLAN ETTİ VE 2017’DE DE ELİNDEKİ SİLAH VE MÜHİMMATI TESLİM ETME KARARINI AÇIKLADI.

BELKİ BENZER BİR DURUM KOSOVA İLE ARNAVUTLUK ARASINDA VAR. 2008’DE BAĞIMSIZLIĞINI İLAN EDEN KOSOVA’NIN ARNAVUTLUK’LA BİRLEŞMESİ GÜNDEMDE YOK. BUNA KARŞILIK, 600BİN NÜFUSLU KARADAĞ DA 2006’DA DÜZENLEDİĞİ REFERANDUMLA ETNİK VE DİNİ OLARAK NEREDEYSE TÜMÜYLE AYNI OLDUĞU 7 MİLYON NÜFUSLU SIRBİSTAN’DAN AYRILDI.

BİR ARA “BARIŞ SÜRECİ” DÖNEMİNDE ÜLKEMİZDE ÖZELLİKLE BRİTANYALI MÜZAKERECİ POWELL’İN ARACILIĞIYLA YAKINDAN İNCELENEN KUZEY İRLANDA ÖRNEĞİNDEN O YÖNÜYLE SÖZ ETMEYECEĞİM. ANCAK GÜNÜMÜZDE ADADA İRLANDA CUMHURİYETİ İLE KUZEY İRLANDA ARASINDA HİÇ BİR SINIR BULUNMUYOR, O DENLİ Kİ SINIRI GEÇTİĞİNİZE DAİR BİR İŞARETE DAHİ RASTLAMIYORSUNUZ. ŞİMDİ, BRİTANYA’NIN MART SONU İTİBARIYLA AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN AYRILMA KARARI BU KONUYU GÜNDEME GETİRDİ. ZİRA İRLANDA’NIN AB ÜYELİĞİ DEVAM EDİYOR.

BREXIT İRLANDA’YI DA ETKİLEYECEK. İRLANDA CUMHURİYETİ 4.8, KUZEY İRLANDA İSE 1.8 MİLYON NÜFUSLU. KUZEY İRLANDA NÜFUSUNUN KABACA YARISI KATOLİK VE NUFUSLARI DAHA HIZLI ARTIYOR. DİĞER BİR DEYİŞLE, PROTESTANLAR HALEN DAHA BÜYÜK BİR BÜTÜN İÇİNDE ÇOĞUNLUĞUN UZANTISI OLAN GÜÇLÜ BİR AZINLIK İKEN, AB’DEN ÇIKIŞ SONRASI VE GELECEKTE ADADA BİRLEŞME OLDUĞU TAKDİRDE, ÇOK DAHA KÜÇÜK BİR BÜTÜN İÇİNDE ZAYIF BİR AZINLIĞA DÖNÜŞECEK.

BREXIT KARARI, AB’DE KALMAK YANLISI İSKOÇYA’NIN BİRLEŞİK KRALLIK’TAN AYRILMA SÜRECİNİ DE TETİKLEYEBİLECEK. İSKOÇYA’NIN NÜFUSU BEŞ, İNGİLTERE’NİN ELLİBEŞ, GALLER’İN İSE ÜÇ MİLYON.

ÜLKEMİZE DÖNERSEK, BURADA BİZE SÖYLENEN “BİZ BİZE BENZERİZ, BAŞKA HİÇ BİR ÜLKEYE DE BENZEMEYİZ.” SAYDIĞIM ÖRNEKLERİN, ORALARDAKİ DENEYİMLERİN HİÇ BİR ANLAMI OLMAYACAKTIR. ÇÜNKÜ BİZ ORTADOĞU’DAYIZ, EMPERYALİSTLER BİZİ OYUNA GETİRİP BÖLMEYE ÇALIŞIYOR, ÖNCE TERÖR BİTECEK SONRA, O DA YÖNETİM İZİN VERİRSE KONUŞULUR VE BUNUN GİBİ YAKLAŞIMLARI SÜREKLİ DUYARIZ. SÖZÜNÜZ AĞZINIZA TIKANIR, “İCAT ÇIKARMA” DERLER.

PEKİYİ BU ÜLKEDE 67 İL VARDI ŞİMDİ NASIL 81 İL OLDU, BUNA KİM KARAR VERDİ? 1926’DA MENTEŞE MUĞLA, LAZİSTAN RİZE, KARESİ BALIKESİR OLDU, NE DEĞİŞTİ? BİZ ARTIK HERHANGİ BİR BİÇİMDE İDARİ REFORM ÖNEREMEZ MİYİZ? TBMM’DE BU KONULARIN GÜNDEME GETİRİLMESİ YASAK MI? ADEMİMERKEZİYETÇİLİK BAŞLIĞIYLA OLMASA DA, İDAREDE HERHANGİ BİR REFORM ARTIK TEKLİF DAHİ EDİLEMEZ MADDELERDEN Mİ SAYILIYOR?

YAHUT MEVCUT İLLERE DOKUNULMADAN, BELEDİYE BAŞKANLIĞI İLE VALİLİK MAKAMLARININ HALKIN SEÇECEĞİ ŞEKİLDE BİRLEŞTİRİLMESİ ÖNERİLEBİLİR Mİ? ÖZETLE, KAMU YURTTAŞA DAHA ETKİN HİZMET SUNSUN DİYE DEVLET AYGITINDA HERHANGİ BİR ÖNERİNİN YANITI “DEFOL GİT” Mİ OLACAK BUNDAN BÖYLE? YOKSA EN PRATİK ÇÖZÜM TÜM ÜLKEYİ TEK BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HALİNDE BİRLEŞTİRİP, ONU DA CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLAMAK MI?

ASLINA BAKARSANIZ, İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ İKTİDARLA HER TÜRLÜSÜNDEN MUHALEFETİ KARŞILIKLI BOĞAZLAŞMA EŞİĞİNE GETİREN VE HER TÜRLÜ MUHALEFETİ VATAN HAİNLİĞİNE EŞİTLEMEYE RAMAK KALMIŞ GÜNCEL ORTAMDA BİLE, ISRARLA, SABIRLA, SEBATLA VE SÜKUNETLE, SORUNLARIMIZA SİYASİ ÇÖZÜMLER BULMAK İÇİN TEK YANLI YAPILABİLECEKLER ÜZERİNDE DURABİLMELİYİZ.

BİR YANDAN MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI KENDİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPARKEN, EŞ ZAMANLI OLARAK TBMM, AKADEMYA, MEDYA, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI CANLI VE AÇIK UÇLU, HİÇ BİR ÖNERİYİ KÜÇÜMSEYİP, GÜLÜNÇLEŞTİRİP, DIŞLAMAYAN CANLI BİR TARTIŞMA YARATABİLİR. 

MADEM BU YIL ERZURUM KONGRESİ’NİN YÜZÜNCÜ YILI, BU ANMAYI FIRSATA DÖNÜŞTÜREREK, CUMHURİYETİN KURULUŞUNDA ULUSAL EGEMENLİĞİN, BİR YANDA İSTANBUL HÜKÜMETİ VE SULTAN YERİNDE DURDUĞU HALDE, HALKIN KENDİ TOPLADIĞI ŞURALARDAN, KONGRELERDEN KAYNAKLANMASI ÜZERİNE KAFA YORABİLİRİZ.

BU BAĞLAMDA 1921 ANAYASASINA DA YENİDEN BAKABİLİRİZ.

BAKINIZ PROF. DR. ESER KARAKAŞ BUGÜN ARTIGERÇEK’DE YAYIMLANAN YAZISINDA NE DİYOR:

“KÜRT MESELESİNDE KÜRTLERDEN, KÜRTLERİN ŞU YA DA BU YÖNDEKİ TALEPLERİNDEN BAĞIMSIZ OLARAK DEVLETİN, BİR HUKUK DEVLETİNİN AHLAKİ OLARAK MÜZAKERELERDEN ÖNCE SADECE HUKUK DEVLETİ OLDUĞU İÇİN YAPMASI GEREKEN İŞLER VARDIR VE BU İŞLERİN BAŞINDA DA TÜRKİYE ÖZELİNDE ANAYASA’NIN 7. (ADEM-İ MERKEZİYET VE GENEL VERGİLER), 42. (ANADİLDE EĞİTİM HAKKI) VE 66. (ANAYASAL VATANDAŞLIK) MADDELERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİDİR.

DEVLET DE BU DEĞİŞİKLİKLERİ KÜRT MESELESİNDE BİR PAZARLIK UNSURU OLARAK DEĞİL HUKUK DEVLETİ OLDUĞU İÇİN TEK TARAFLI, KÜRT MESELESİNDEN BAĞIMSIZ OLARAK PAZARLIK KONUSU YAPMADAN GERÇEKLEŞTİRMEK DURUMUNDADIR.”

BU SÖYLEDİKLERİM SİZE BUGÜN ÇOK UZAK GÖRÜNEBİLİR. AMA UNUTMAYIN: HER TEDAVİ SÜRECİ, ÖNCE HASTA YAHUT BAĞIMLI OLDUĞUNU KABUL ETMEKLE BAŞLAR.

ÖZÜNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DOĞRU BİR PROJE. CUMHURİYETİMİZİ YURTTAŞLARIYLA BARIŞTIRMAK, DEVLETİ YURTTAŞINA KARŞI DAHA SORUMLU, DAHA NİTELİKLİ HİZMET SUNAN, DAHA SAYDAM BİR YAPIYA KAVUŞTURMAK BİZİM ELİMİZDE.

BUNU YAPMAKTAN, BUNLARI KONUŞMAKTAN KAÇINDIKÇA, BÖLGEMİZDEKİ PEK ÇOKLARI GİBİ KENDİ CESEDİNİ KENDİ SIRTINDA TAŞIYAN BİR ÜLKEYE DÖNÜŞMEMİZ OLASILIĞI İSE GÜÇLÜ.

BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.     

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus