ABD’li Cumhuriyetçi senatör: “Orduda üst düzey bir subayın tecavüzüne uğradım”

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinin Cumhuriyetçi senatörü Martha McSally, orduda görev yaptığı dönemde tecavüze uğradığını öne sürdü.

McSally, tecavüze uğradığını ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Alt Komitesi’nde düzenlenen “cinsel saldırı” konulu bir oturumda söz aldığı sırada açıkladı.

26 yıl Hava Kuvvetleri’nde çalıştıktan sonra albay rütbesiyle emekli olan 52 yaşındaki McSally, “Uzun yıllar sessiz kaldım ancak kariyerimin ileri noktalarında ordu skandallarla boğuşurken ve buna karşı yeterli tepkiler veremezken, bazılarının şunu bilmesine izin vermem gerektiğini hissettim: Ben de hayatta kalanlardan biriydim” dedi.

ABD Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın savaş pilotuydu

Oturumda bulunan tanıklara hitap ederek “Ben de sizler gibi askeriyede cinsel saldırıya uğramış bir mağdurum” diyen Senatör McSally, başına gelenleri sisteme karşı güvensizliği dolayısıyla üstlerine bildirmediğini söyledi.

Konuşması sırasında duygulandığı gözlenen McSally, “Birçok kurban gibi, sistemin bana bir kez daha tecavüz ettiğini düşündüm. Ancak işimi bırakmadım ve orduda kalmaya karar verdim” diye konuştu. Senatör McSally aynı zamanda, ABD Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın savaş pilotu unvanına da sahip.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar