Kadın futbolcular ABD Futbol Federasyonu’na cinsel ayrımcılık nedeniyle dava açtı

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya şampiyonu kadın futbol takımı, ABD Futbol Federasyonu’nu cinsiyet ayrımcılığıyla suçlayarak dava etti. Federasyon ve futbolcular arasında bir süredir devam eden ücret eşitsizliği ve çalışma koşullarıyla ilgili çekişmenin sonucu olan dava, takımın Kadınlar Dünya Kupası’na çıkmasından yalnızca birkaç ay önce açıldı.

Los Angeles’taki bir yerel mahkemede açılan davada 28 milli futbolcu, işverenleri statüsündeki federasyonu yıllardır “kurumsallaşmış cinsiyet ayrımcılığı” uygulamakla suçladı. Sporcular, söz konusu ayrımcılığın yalnızca ücret konusunda değil ayrıca antrenmanlar, muayeneler, seyahat ve nerede, ne sıklıkta oynadıkları özelinde de gerçekleştiğini iddia etti.

Davacıların yaşadıkları maddi ve manevi kayıp dolayısıyla talep ettikleri tazminatın milyonlarca doları bulabileceği tahmin ediliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar