Brexit kaosu: İngiltere Parlamentosu, Başbakan Theresa May’in anlaşmasını üçüncü kez reddetti

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış anlaşmasını (Brexit) yine kabul ettiremedi. Üçüncü kez meclise gelen metin, 286’ya karşı 344 oyla reddedildi.

Yapılan oylamada, muhalefetteki İşçi Partisi ve Demokratik Birlik Partisi’nin milletvekilleri fikirlerini değiştirmeyince, May yine çoğunluğu sağlayamadı. May oylamadan sonra yaptığı açıklamada “Meclisin kararının sonuçları çok kötü olacak” dedi. May, hükümet olarak süreci devam ettireceklerini belirtti.

Başbakan May, anlaşmayı geçirmesi halinde istifa edeceğini söylemişti. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise May’in hemen istifa etmesini ve genel seçime gitmesini istedi.

Bugün, aslında İngiltere’nin AB’den çıkması gereken tarihti. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB liderlerini acil toplantıya çağırdı. AB eğer anlaşma geçseydi Brexit’i 22 Mayıs’a erteleyecekti. Şimdi İngiltere’nin ya da daha uzun bir erteleme talep etmesi ya da AB’den anlaşmasız çıkması gerekecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar