Çevreciler Londra’da iklim değişikliğiyle mücadele için yolları kapattı

Bugün Londra’nın en işlek caddeleri, iklim değişikliğine karşı seslerini yükselten protestocular tarafından işgal edildi. Siyasetçileri iklim değişikliğine karşı adım atmaya zorlamayı amaçlayan protestocular, 24 saat boyunca şehrin en işlek caddelerinde trafiği engelledi.

Bugünkü eylemi düzenleyen Extinction Rebellion’ın (Yokoluş İsyanı) faaliyete geçtiği geçen yıldan beri 222 üyesi gözaltına alındı ve binlercesi daha iklim değişikliğine karşı eyleme geçilmesi uğruna gözaltına alınmak, hatta hapse girmek istediğini söyledi.

Grup “radikal değişime ulaşmak için barışçıl sivil itaatsizlik” eylemlerine başvurduklarını söylüyor.

Ağaç kostümü giyen bir protestocu fotoğraf çekiyor.
İnsanlar yolları çiçeklerle donattı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde protestocular, Londra’da Shell binasının önünde görülüyor.

Protestocular cam kapılardan birini kırdı.
Polisler grafitilerle kaplanmış Shell ofisinin dışında nöbet tutuyor.
Bir gemiyi pembeye boyayan protestocular üzerine “Doğruyu söyleyin” yazdı.

Ayrıca Büyük Britanya Parlamentosu dışında toplanan protestocular siyasetçilerin enerjilerini iklim değişikliyle mücadeleye ayırmaları gerektiğini savundu.

Çevreciler Waterloo Köprüsü’nü işgal etti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar