Avukatı Refik Ali Uçarcı: “Sabri Uzun, kendisini tanımayan itirafçının beyanıyla tutuklandı”

Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun’un avukatı Refik Ali Uçarcı, müvekkilini tanımayan, Uzun’un da kendisini tanımadığı bir itirafçının beyanıyla tutuklandığını söyledi. Öte yandan Uzun’u tutuklayan Hâkim Ali İde’nin AKP Adıyaman eski Gençlik Kolları Başkanı olduğu ortaya çıktı.

Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, Cumhurbaşkanı’na hakaret, örgüte yardım ve örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Dosyadaki deliller ise ihbar tutanağı ve itirafçı beyanı. 

Uzun’un avukatı Refik Ali Uçarcı, ihbar tutanağının Fethullahçı yapı tarafından meslekten atılan bir polise ait olduğunu söyledi. Bu polisin 2016’da mesleğe dönmek için mücadele ettiği sıralarda verdiği beyanın delil olduğunu; Uzun’u tanımadığını, Uzun’un da bu kişiyi tanımadığını belirtti. Uçarcı, itirafçı polisin mesleğe döndüğünü de sözlerine ekledi.

İhbarcı araştırılmadı”

İhbar tutanağının polisi arayarak “Sabri Uzun FETÖ’cüdür” diyen bir ihbarcıya ait olduğunu söyleyen avukat Uçarcı, bu kişinin kimliğinin tespit edilmediğini belirtti. 

Uzun, Sulh Ceza Hâkimliği’ndeki sorgusunda ihbar tutanağı ile ilgili şunları söyledi:

“İhbarı alan kişi bu şahsın evine gidip bunu sormuş mu? Bu kişi takibe alınmış mı? Bu taktik FETÖ’cülerle ilgili bir taktiktir. Bunun araştırılıp savcı adına bilgi derleyip savcılığa gönderilmesi gerekirdi. İhbarı yapan veya yaptıran kişinin benimle bir husumeti olduğunu düşünüyorum. Bunu araştırmayanların da benimle bir sorunu olması lazım. Halen kim olduğu sorulmamış.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar