Formula 1 tarihinin efsane pilotu Niki Lauda 70 yaşında hayatını kaybetti

Bir süredir sağlık problemleriyle uğraşan efsanevi Formula 1 pilotu Niki Lauda, 70 yaşında hayata veda etti. F1 kariyerinde üç şampiyonluğu bulunan (1975, 1977, 1984) Avusturyalı pilot, 54 kez podyuma çıktı ve 25 yarış kazandı. Lauda kariyerinin son birinciliğini ise F1 tarihinin dönüm noktalarından biri olan kazasını yaptığı 1985 Almanya Grand Prix’sinde aldı.

Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Lauda, babasıyla ters düşmesine rağmen tutkusunun peşinden giderek 23 yaşında, 1971’de Formula 1 sahnesine çıktı. Yeteneği kısa sürede fark edilen Lauda, iki yıl sonra 1973’te Ferrari’ye transfer oldu. 

1976’da Almanya Grand Prix’sinde olumsuz hava koşullarından dolayı yarışın iptal edilmesini isteyen Lauda, pilotların yaptığı oylama sonrası yapılması karar verilen yarışta kaza yapmış ve bu kazada vücuduyla yüzü yanmıştı. Ciddi ameliyatlar geçiren Lauda, kazaya kadar lider götürdüğü sezonu bırakmamış, tam olarak iyileşmeden yarışmaya devam etmişti. O sezon mücadele ettiği rakibi James Hunt’a son yarışa çıkmayarak şampiyonluğu kaptırmıştı.


1984 yılında McLaren ile şampiyonluk yaşayan Lauda, hem Ferrari hem McLaren ile şampiyonluk yaşayan tek isim olarak Formula 1 tarihine adını yazdırdı.

1985’te kariyerini sonlandırdıktan sonra Ferrari ve Jaguar takımlarında direktörlük yapan Niki Lauda, 2012 yılından beri yer aldığı Mercedes takımının şampiyon pilotu Lewis Hamilton’ın takıma katılmasında önemli rol oynadı.

Niki Lauda kariyeri boyunca sırasıyla March (F1-F2), BRM, Ferrari, Brabham ve McLaren takımlarında yarıştı.

Niki Lauda’nın yıllar boyu çekiştiği rakibi James Hunt ile hikayelerini anlatan ve 2013 yılında vizyona giren “Rush” filminin senaryosunun yazımına Niki Lauda da destek oldu. Filmde Niki Lauda’yı Daniel Bröhl, James Hunt’ı ise Chris Hemsworth canlandırmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar