Instagram 50 milyon kullanıcıya ait hesap bilgilerinin nasıl sızdırıldığını araştırıyor

Sosyal medya platformu Instagram, yaklaşık 50 milyon kullanıcısının kişisel bilgilerinin, sanal ortamda korunmasız erişim sağlanabilen veri tabanına nasıl aktarıldığının peşine düştü.

Temmuz 2018’deki verilere göre, Instagram’ın 1 milyarın üzerinde kullanıcısı var. Teknoloji endüstrisi ile ilgili haberler yapan TechCrunch, ‘influencer’ olarak bilinen Instagram fenomenlerinin yanı sıra, ünlülerin ve marka hesaplarının da kişisel bilgilerinin korunmasız veri tabanında toplandığını belirtti.

BBC’nin haberine göre veri tabanının izi, Mumbai merkezli Chtrbox şirketine uzanıyor. Bu haberin çıkmasının ardından Instagram BBC’ye, verilerin nereden geldiğini bulmaya çalıştıklarını söyledi. E-posta ve telefon numaralarının da bulunduğu veri tabanının, kendi verilerinden gelip gelmediğini araştıran Instagram, kamuoyuna nasıl sızdırıldığı konusunda Chtrbox ile görüştüklerini belirtti.

Korunmasız veri tabanının ayrıca kullanıcıların konum bilgilerini de içerdiği belirtildi. Amazon’un sunucusunda, şifresiz ve erişime açık halde depolanan veri tabanındaki açığı Hindistanlı bir araştırmacı fark etti ve konu hakkında TechCrunch’a uyarıda bulundu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar