Fiat Chrysler, Renault’ya birleşme teklif etti: Otomotivde bir dev doğabilir

İtalyan-Amerikan otomotiv şirketi Fiat Chrysler, Fransız Renault’ya birleşme teklifi yaptı. Teklif kabul edilirse, yeni ortaklık yılda 8 milyon 700 bin otomobil ile sektörde dünyanın en büyük üreticisi olacak. Fiat Chrysler ile Fiat’ın payları yüzde 50 yüzde 50 olarak bölüşeceği ortaklık, şirketlerin özellikle araştırma geliştirme kaleminden olmak üzere yılda toplam 5 milyar euro tasarruf etmesini de sağlayacak.

Fransız basını, Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard’ın, iki dev şirketin birleşmesi için hazırlanan çalışmayı cuma günü Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire’e ilettiğini duyurdu. Renault’nun yüzde 15’i Fransız devletine ait. Birleşme gerçekleşirse Fiat Chrysler hissedarları 2,5 milyar euro temettü alacak. Oluşacak şirketin hisseleri Milano, Paris ve New York’ta işlem görecek. 

Türkiye’de de fabrikaları olan iki otomobil üreticisinin bugün bir basın toplantısı düzenleyerek nihai kararı açıklamaları bekleniyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar