Trump yönetimi, İran’ın dini lideri Hamaney ve makamını yaptırım kapsamına aldı

ABD Başkanı Donald Trump İran’a yönelik yeni bir yaptırım paketi kapsamına, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i de aldı. Trump’ın imzaladığı son kararname ile yaptırım uygulanacaklar arasında, Hamaney dışında Devrim Muhafızları ordusu komutanı sekiz kişi de bulunuyor. Beyaz Saray yetkilileri önümüzdeki günlerde İran’ın Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in de listeye ekleneceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump İran’ın dini lideri Hamaney’i de kapsayan yeni yaptırımları Oval Ofis’te imzaladı.

ABD Başkanı Trump, son yaptırım kararnamesini imzalamadan önce yaptığı konuşmada, bu adımla hem dini lider Hamaney’in hem de koltuğunda oturduğu ülkedeki en yüksek siyasi ve dini makamın temel mali kaynaklara erişiminin engelleneceğini söyledi ve “Bu önlemler İran’ın giderek artan provokatif eylemlerine güçlü ve orantılı bir yanıttır” dedi.

İran’la ya da herhangi başka bir ülke ile askeri çatışmaya girmek istemediklerini ileri süren Trump, “Ama sizi İran’ın nükleer silaha sahip olmasına asla izin vermeyeceğimiz konusunda temin edebilirim” dedi ve ekledi “şu ana dek epey itidal gösterdik ama bu gelecekte de göstereceğimiz anlamına gelmiyor.”

Ayetullah Ali Hamaney, İran’da 1979’da kurulan rejimin dini lideri olan Ayetullah Humeyni’nin 1989’da ölümünün ardından, Uzmanlar Meclisi’nce seçilerek bu makama getirildi. Dini liderlik, İran’ın en yüksek siyasi ve dini makamı. Ülkeyle ilgili önemli kararları alma yetkisine sahip olan dini lider bu görevi ömür boyu sürdürüyor.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin de sözkonusu yaptırımların İran’ın milyarlarca dolarlık varlığının dondurulması anlamına geleceğini söyledi. Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yaptırım listesinde adı geçen Devrim Muhafızları ordusu mensubu komutanların İran’ın “kışkırtıcı” balistik füze programından, “uluslararası sulardaki ticari gemilere yönelik taciz ve sabotaj eylemlerinden” ve İran’ın Suriye’deki “istikrar bozucu varlığından” sorumlu bürokratik yapının en tepesindeki isimler olduğu belirtildi.  

Trump yönetimi Ayetullah Ali Hamaney ve ailesinin milyarca dolarlık bir “iş imparatorluğu” yönettiğini iddia ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya göre, İran’daki dini liderlik makamı “İran halkını hak ettiği özgürlük ve fırsatlardan yoksun bırakan bir tiranlık ve yolsuzluk ağının en tepesi.”

ABD’nin Umman Denizi’nde iki tankere yönelik saldırılardan İran’ı sorumlu tutması ve ardından geçen hafta ise İran’ın hava sahasına giren ABD ordusuna ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesi sonrasında, iki ülke arasında sıcak çatışma yaşanabileceğine dair endişeler tırmanmış durumda.

Işın Eliçin bu yayında, ABD’nin İran’a askeri müdahalede bulunacağına dair işaretleri neden artık ciddiye almak gerektiğini -örtük ve açık sebepleriyle birlikte-gerekçelendiriyor.

Trump, İHA’nın düşürülmesi ertesinde misilleme amacıyla İran’a ait bazı hedeflere saldırı düzenlemeyi planladıklarını ve son anda vazgeçtiğini söylemişti. ABD, onun yerine İran’ın füze ve roketatar sistemlerini hedef alan bir siber saldırı düzenlediğine dair bilgiyi basına sızdırdı.

Geçen yıl İran ile yapılan çok uluslu nükleer anlaşmadan çekilen Trump Tahran’a çok ağır ekonomik yaptırımlar uyguluyor. İran ise geçen hafta, 2015’teki nükleer anlaşma ile belirlenen zenginleştirilmiş uranyum üretim limitini, 27 Haziran’da aşacağını duyurdu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar