Pastör Brunson ABD Kongresi’nde Türkiye’yi eleştirdi: “Türkiye radikal İslam ihraç ediyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Kongresi’nde Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu’nun Türkiye oturumunda konuşan Pastör Andrew Brunson, Türkiye’ye sert eleştirilerde bulundu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından İzmir’de tutuklanan ve daha sonra serbest kalan Amerikalı rahip Andrew Brunson konuşmasına, “Burada birçok Türkiye uzmanı var ancak Türk hapishaneleri konusundaki tek uzman benim sanırım” diyerek başladı. Bu sözleri gülüşmelere neden olan Brunson, Türkiye’yi ve Türk halkını çok sevdiğini sık sık dile getirdi ancak Türk hükümetine sert eleştiriler yöneltti.

“Erdoğan azınlıklara düşmanca davranıyor”

Türkiye’de dini azınlıklara yönelik nefret dilinde artış olduğunu söyleyen Brunson, Erdoğan rejiminin azınlıklara düşmanca davrandığını savundu. Hıristiyan azınlıkların hissettiği gerilimin “Erdoğan ve İslami gündemi nedeniyle” daha da büyüdüğünü söyleyen Brunson, “Türkiye hükümeti radikal İslam ihraç eder hale geliyor” yorumunda bulundu.

Rahip Brunson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türk demek Müslüman demektir” sözlerine de dikkat çekerek, hükümetin bu anlayışının, İslam’dan dönerek Hıristiyan olanları doğrudan hain olarak göreceği anlamına geldiğini söyledi. Brunson, Hıristiyanlar’ın Türk hükümetine tehdit olmadığını, ancak böyle görüldüklerini dile getirdi.

“Sınır dışı etmeler inanç kaynaklı”

Türk hükümetince sınır dışı edilen yabancı Hıristiyanlar’ın sayısının arttığına dikkat çeken Brunson, sınır dışı edilen 50’den fazla Protestan ailenin kilise ile yakın ilişkileri olduğunu ve “Hıristiyanlar’ın inancından ötürü hedef alındığını” öne sürdü.

Brunson konuşmasında, geçen ocak ayından bu yana sınır dışı edilenlerin isimlerini sıralayarak, kendisinin ve eşinin ilk olarak ulusal güvenliğe tehdit nedeniyle sınır dışı edilmek üzere tutuklandıklarını anlattı. Andrew Brunson, “Yakın zamanda bir Türk rahip bana, ‘tüm bunların Hıristiyanlığın ulusal güvenliğe tehdit olarak görüldüğü anlamına geldiğini’ yazdı. Bu dini özgürlüklerin doğrudan ihlalidir’’’ dedi.

Brunson, bazı Hıristiyan Türkler’in “Hükümet yabancıları ülkeden gönderdi. Şimdi bize ne yapacaklar?” diye sorduğunu anlatarak, sınır dışı edilenlerin çok karanlık bir dönemin yaklaştığı anlamına geldiğini söyledi.

Terör suçlamalarını reddetti

Andrew Brunson, hakkındaki iddianame ve yargılamalarla ilgili de konuştu. Davasına bakan Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’nun geçen mart ayında açıkladığı raporuna değinen Brunson, Türk yetkililerce milliyeti ve inancı nedeniyle hedef alındığı sonucuna varıldığını hatırlattı.

Raporda yer alan, “sabıka kaydının silinmesi, tazminat haklarının verilmesi ve haklarını ihlal edenlerle ilgili soruşturulma açılması” çağrılarına Türk hükümetinin hiçbir yanıt vermediğini de öne süren Brunson, “Türk Dışişleri Bakanı hâlâ bana casus diyor. Hâlâ inancım değil terör bağlantım nedeniyle hüküm giydiğimi söylüyorlar. Bu kesinlikle doğru değil” dedi.

Brunson’un favorisi ‘Rambo Rahip

Andrew Brunson ayrıca Türkiye medyasında Hıristiyanlar ve kendisi hakkında çıkan olumsuz haberlere de değindi. “Terörist olduğumu, Türk düşmanı olduğumu, CIA’in Ortadoğu başkanı olduğumu, Türk hükümetini devirerek zorla Hıristiyan devleti kurmak istediğimi söylediler. ‘Casus rahip’, ‘karanlık rahip’ hatta en favorim olan ‘Rambo rahip’ dediler benim için. Türk halkının beni tehlikeli bir şeytan ve hain olarak görmesi için çalıştılar. Burada da bitmedi. Bu yılın mart ayında Yeni Zelanda’da bir camide 50 kişiyi öldüren saldırgana, saldırı emrini benim verdiğimi öne sürdü hükümet destekli Türk medyası’’ diye konuştu.

Brunson, “Yani koşullar yaratılmış durumda. Yani kiliseye zulmedildiğinde, Hıristiyanlar’a karşı şiddet olayları yaşandığında, çoğu Türk artık ‘Hak etmişler’ diyecek’’ dedi.

“Türkiye’deki zor koşullar Hıristiyanlığa ilgiyi artırdı”

İslami altyapısı olan yaklaşık 6 bin Türk’ün Protestanlığı seçtiğini belirten Brunson, bu rakamın 84 milyonluk Türkiye için tehdit oluşturmayacak kadar küçük bir oran olduğunu söyledi. Brunson, ülkedeki zor koşullar nedeniyle daha çok sayıda Türk’ün Hıristiyanlığa ilgi gösterdiğini ve kiliseleri ziyaret ederek bilgi aldığını da savundu.

Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu’ndan Kristina Arriaga, Andrew Brunson’ın Türkiye’de yaşadıkları ile ilgili yazdığı kitabın 15 Ekim’de satışa sunulacağını açıkladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus