Antarktika deniz buzullarının ani küçülmesi bilim insanlarını endişelendiriyor: “Sebebi bilmiyoruz, iklim değişikliği ile bağlantılı olmayabilir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Antarktika’da on yıllardır büyüyen deniz buzulları üç yıl içinde ani bir daralma yaşadı. 2014 ve 2017 yılları arasında deniz buzullarının giderek küçüldüğünü ve büyük bir daralma olduğunu tespit eden bilim insanları, bunu iklim değişikliğiyle açıklayabilmek için ellerinde yeterli bilgi olmadığını söylüyor.

2014 ve 2017 yılları arasındaki uydu görüntülerine göre, Antarktika bölgesindeki deniz buzullarının kapladığı alan son 40 yılın en düşük seviyesine gelmiş durumda. Yıllık analizlere göre, yıl bazlı düşüşlerin oranı daha önce hiç gerçekleşmemiş seviyelerde seyrediyor. NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde çalışan Claire Parkinson’a göre, bu tür buzul kayıpları son derece şaşırtıcı, bu oranda kayıplar daha önce ne kuzey ne de güney yarımkürede görülmüş değil.

Öte yandan uzmanlar, bu konuda daha fazla çalışma gerektiğinin altını çiziyor. Sözkonusu buzul kayıplarının otomatik olarak iklim değişikliğinden dolayı gerçekleştiği iddiasının doğruluk kazanmadığı belirtiliyor. Uzmanlara göre, buzul kayıplarının yapısal sebepleri olmayabilir, bu yüzden bu alanda araştırma yapılması gerekiyor.

Parkinson ayrıca Antarktika’daki deniz buzulu oranının 1970’lerde yine benzer bir düşüş yaşadığını ancak söz konusu olgunun daha sonraki yıllarda tersine döndüğü yorumunda bulundu. Parkinson 2014 ve 2017 yılları arasında yaşanan buzul kaybının da yine tersine dönebileceğini söyledi.

ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’ne göre; söz konusu düşüşün sıradan ve doğal bir sebebi olabilir. Merkez’de çalışan Mark Serreze’ye göre, Antarktika’daki deniz buzullarını etkileyen rüzgarlardaki bir değişim bu düşüşü getirmiş olabilir.

Öte yandan, deniz buzullarının erimesi su seviyelerini daha da yükseltmiyor çünkü buz zaten denizin içinde olduğundan dolayı su seviyesi yükselmiyor. Ancak penguenler ve buzullarda yaşayan diğer canlılar için bu buzul kayıpları önemli bir risk oluşturuyor.

Ayrıca, deniz buzullarının erimesi küresel ısınma için de olumsuz bir anlam taşıyor. Bunun sebebi ise beyaz deniz buzullarının güneşten gelen ışığı yansıtma kabiliyetleri. Ancak buzulların erimesi sonrasında daha karanlık olan denizler söz konusu güneş ışığını daha az yansıtıyor ve gezegenin ısısını yükseltiyor. Bu anlamda deniz buzullarının erimesi ve küresel ısınma arasında önemli bir bağ olduğu kabul ediliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus